annas

Zajímalo by mě, co se odehrálo na březích průlivu La Manche v období 2. světové války?

O co šlo? Jak se operace jmenovala?

Nejlepší odpověď
vagra

Annas má pravděpodobně na mysli operaci Fortitude,což bylo kódové jméno pro klamavou operaci spojeneckých sil během druhé světové války a to přímo v souvislosti s vyloděním spojeneckých sil v Normandii
Cílem operace bylo přesvědčit Hitlera o tom, že k vylodění spojeneckých vojsk dojde v oblasti Pas de Cailse.
Z tímto účelem bylo vytvořeno v jižní Anglii fiktivní stanové město a loutkami vojáků, maketami tanků, motorových vozidel a letadel. V dané oblasti se také velmi často pohyboval generál Patton, jehož přítomnost v oblasti jižní Anglie měla přesvědčit nepřítele o plánu vy uskutečnění dvou invazí – první v Normandii jako klamný cíl a druhou v oblasti Pas de Calais, která se měla stát hlavní invazí spojeneckých vojsk.
Dalším krokem ke zmatení nepřítele bylo využití dokonalého dvojníka generála Montgomeryho, který byl na konci května 1944 na oficiální návštěvě Gibraltaru, čímž vzbudil dojem, že k vylodění může dojít také v jižní Francii v oblasti Provance…
…Den před dnem D se propukla operace Fortitude na plné obrátky.
V oblasti Pas de Calais byl německými hlídkami zpozorován čilý ruch.
V oblasti se nacházela plavidla spojeneckého námořnictva (34 lodí) a vzdušný prostor narušovala letadla Spojenců (105).
Jejich úkolem bylo zmást na poslední chvíli německé velení a vzbudit domněnku, že hlavní fáze vylodění proběhne právě v této oblasti.
Úkolem spojeneckého letectva bylo také matení nepřátelských radarů pomocí hliníkových plíšků vyhazovaných z letedel v oblasti Pas de Calais.

Zdroj: vybráno+doplněno z-http://dejepis­.hostujeme.cz/for­titude.htm

Další odpovědi
anonym

Overlord. Vylodění Spojenců.Normandie.

Lásenka

Bitva o Normandii zahrnuje vylodění v Normandii a následnou bitvu o tuto část Francie. Při vylodění spojenecké síly prolomily Hitlerův Atlantický val a znovu otevřely v severní Francii západní frontu. Na průběhu bitvy se projevilo několik faktorů — výhoda naprostého překvapení na straně Spojenců, jejich zdrcující převaha ve všech druzích zbraní a výborná příprava (vyvinuli velké množství zbrusu nových vyloďovacích technik) a v neposlední řadě i vážné nedostatky Atlantického valu, nízká kvalita jednotek, které ho měly bránit, a absolutní nepřítomnost Luftwaffe nad vyloďovacími plážemi a La Manche v první fázi vyloďovací operace.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Vy­lod%C4%9Bn%C3%AD_v_Nor­mandii