Kepler

Zajímají vás paradoxy, resp. zdánlivé paradoxy?

Třeba Möbiova páska – útvar s jednou plochou a s jednou hranou. Udělejte si ji z pruhu papíru a jeďte prstem po ploše a dostanete se na druhou stranu papíru, aniž byste přešli přes jeho hranu. Co takhle dostat se do paralelního vesmíru, který je pro nás nedostupný? Popadni časoprostor, rozděl ho, jednu stranu otoč o 180 st. a znovu spoj. Jak prosté!
Znáte nějaké jiné zajímavé paradoxy?

obr.: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/M%C3%B6bio­va_p%C3%A1ska

Nejlepší odpověď
EKSOT123

Chlap príde do baru a žiada si naliať do veľkého pohára 5 vodiek. Vypije a potom chce naliať naraz 4, zas vypije, potom 3, 2 a 1. Barman sa ho pýta, prečo takto divne pije.
„To je taký vedecký experiment, ktorý ma zakaždým privedie k neuveriteľnému paradoxu a nespravodlivosťi, ktorú si neviem vysvetliť!“
„Aký paradox, aká nespravodlivosť?“
„Predstavte si len: čím menej chlastám, tým viac som ožratý!“

Další odpovědi
Edison

Velmi mě tyto věci zajímají. Když moebiův proužek podélně rozstřihneš, vznikne dvojitý. Pokud to ovšem uděláš znova, rozpadne se již na dva. Dalším zajímavým paradoxem je kruh. Takový kruh na duši pneumatiky se dá střihat třemi způsoby: 1. Tak, že na jeho povrchu vystřihneš kolečko – vzniknou dvě části. 2.a) Budeš stříhat stejné kolečko, ale po obvodu tak, že nevzniknou dvě části. 2.b) Budeš stříhat tak, že přestřihneš duši. Taky nevzniknou dvě části, ale docela jiný tvar. Zvláštní, že KOLEČKO může mít tolik podob na jediném a tomtéž tělese, co? A mnoho dalších.

zbyndo

Veľmi ma zaujímajú,s vys­trihovanim sa dá robiť spústu veci,napr. aj vystrihnúť do pohľadnice /8×13/ otvor,cez ktorý sa prevlecieme a pod.A zdanlivý paradox?Zhliadnutie na hranicu medzi Tichým, a Atlantickým oceánom.Akoby sa dotýkali,ale nemiešali.Nadherny úkaz,no vysvetliteľný, spôsobuje to rozdielna teplota, štruktúra, zloženie,husto­ta,atď.

Kelt

Zajímavé věci jsou i třeba ve fyzice a chemii – supratekuté Helium, nebo vlastnosti některých prvků, například kapalné galium. Povrchové napětí vody, čehož využívají někteří živočichové a pod.

ivzez

Jj, zajímají.