Avatar uživatele
annas

Zajímá mě,zda je nějaký rozdíl mezi diatonickou a chromatickou harmonikou?

Děkuji za odpověď.Ptám se pro svého známého.
Doplňuji:
Ptám se na tahací harmoniky.Omlouvám se za nepřesnost.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: annas

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? kropitko, vagra, iceT před 4092 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
kropitko

Rozdíl mezi diatonickými a chromatickými harmonikami je ten, že diatonické harmoniky mají celotónové uspořádání, a chromatické půltónové. Př. diatonické harmoniky /většinou heligonky/. U 2řadé heligonky má každá řada jednu stupnici s přirozenými půltóny + po 2 půltónech na vrchním knoflíku. Z toho je zřejmé, že tento nástroj je nedokonalý, ovšem na národní a lidové písničky vystačuje. Těžko lze na něj hrát klasiku nebo džez. Knoflíková harmonika má 3 základní řady a v každé řadě opakující se 4 malé tercie, tzn., že to dává dohromady 12 tónů. U klávesové harmoniky je 12 tónů v jedné řadě, kde se střídají celé /bílé/ klávesy s půltóny /černé klávesy/. Tzn., že oktáva obsahuje 12 tónů. Knoflíkové a klávesové akordeony jsou tedy dokonalé nástroje, na kterých je možno zahrát veškerou hudební produkci. Pokud jde o obtížnost hraní, jako nejlehčí se mně jeví heligonka, jako středně obtížná knoflíková a nejtěžší je pak klávesová harmonika. Doporučuji Vám: pokud se sám chcete učit hrát, tak je pro vás nejlepší heligonka.

Zdroj: http://harmonika.wz.cz/minifor um.php?&gb=6663&odpoved=706582 &gb_pg=150&lan=cs

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
vagra

....Rozdíl mezi diatonickými a chromatickými harmonikami je ten, že diatonické harmoniky mají celotónové uspořádání, a chromatické půltónové. Př. diatonické harmoniky /většinou heligonky/.
U 2řadé heligonky má každá řada jednu stupnici s přirozenými půltóny + po 2 půltónech na vrchním knoflíku. Z toho je zřejmé, že tento nástroj je nedokonalý, ovšem na národní a lidové písničky vystačuje. Těžko lze na něj hrát klasiku nebo džez.
Knoflíková harmonika má 3 základní řady a v každé řadě opakující se 4 malé tercie, tzn., že to dává dohromady 12 tónů. U klávesové harmoniky je 12 tónů v jedné řadě, kde se střídají celé /bílé/ klávesy s půltóny /černé klávesy/. Tzn., že oktáva obsahuje 12 tónů. Knoflíkové a klávesové akordeony jsou tedy dokonalé nástroje, na kterých je možno zahrát veškerou hudební produkci....

Zdroj: zkráceno z -http://webcache.googleusercon tent.com/search?q=cache:fzbz-E xH2mQJ:harmonika.wz.cz/minifor um.php%3F%26gb%3D6663%26odpove d%3D706582%26gb_pg%3D150%26lan %3Dcs+Rozd%C3%ADl+mezi+diatoni ckou+a+chromatickou+harmonikou &cd=5&hl=cs&ct=clnk&gl=cz&sour ce=www.google.cz

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
dědapetr

Chromatické harmoniky
základní chromatika
chromatika s basovým rejstříkem
basová chromatika
Diatonické harmoniky
základní dělení
kompletní diatonika
tzv. Richter ladění (omezená diatonika)
jiné dělení diatonických harmonik
bez tremola
tremolo diatonika
oktávové tremolo

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/H armonika#Diatonick.C3.A9_harmo niky

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Volný čas a hobby