Avatar uživatele
Zlatý

Zajímá mě,zda je nějaký rozdíl mezi diatonickou a chromatickou harmonikou?

Děkuji za odpověď.Ptám se pro svého známého.
Doplňuji:
Ptám se na tahací harmoniky.Omlouvám se za nepřesnost.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Rozdíl mezi diatonickými a chromatickými harmonikami je ten, že diatonické harmoniky mají celotónové uspořádání, a chromatické půltónové. Př. diatonické harmoniky /většinou heligonky/. U 2řadé heligonky má každá řada jednu stupnici s přirozenými půltóny + po 2 půltónech na vrchním knoflíku. Z toho je zřejmé, že tento nástroj je nedokonalý, ovšem na národní a lidové písničky vystačuje. Těžko lze na něj hrát klasiku nebo džez. Knoflíková harmonika má 3 základní řady a v každé řadě opakující se 4 malé tercie, tzn., že to dává dohromady 12 tónů. U klávesové harmoniky je 12 tónů v jedné řadě, kde se střídají celé /bílé/ klávesy s půltóny /černé klávesy/. Tzn., že oktáva obsahuje 12 tónů. Knoflíkové a klávesové akordeony jsou tedy dokonalé nástroje, na kterých je možno zahrát veškerou hudební produkci. Pokud jde o obtížnost hraní, jako nejlehčí se mně jeví heligonka, jako středně obtížná knoflíková a nejtěžší je pak klávesová harmonika. Doporučuji Vám: pokud se sám chcete učit hrát, tak je pro vás nejlepší heligonka.

Zdroj: http://harmonika.wz.cz/minifor um.php?&gb=6663&odpoved=706582 &gb_pg=150&lan=cs

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

....Rozdíl mezi diatonickými a chromatickými harmonikami je ten, že diatonické harmoniky mají celotónové uspořádání, a chromatické půltónové. Př. diatonické harmoniky /většinou heligonky/.
U 2řadé heligonky má každá řada jednu stupnici s přirozenými půltóny + po 2 půltónech na vrchním knoflíku. Z toho je zřejmé, že tento nástroj je nedokonalý, ovšem na národní a lidové písničky vystačuje. Těžko lze na něj hrát klasiku nebo džez.
Knoflíková harmonika má 3 základní řady a v každé řadě opakující se 4 malé tercie, tzn., že to dává dohromady 12 tónů. U klávesové harmoniky je 12 tónů v jedné řadě, kde se střídají celé /bílé/ klávesy s půltóny /černé klávesy/. Tzn., že oktáva obsahuje 12 tónů. Knoflíkové a klávesové akordeony jsou tedy dokonalé nástroje, na kterých je možno zahrát veškerou hudební produkci....

Zdroj: zkráceno z -http://webcache.googleusercon tent.com/search?q=cache:fzbz-E xH2mQJ:harmonika.wz.cz/minifor um.php%3F%26gb%3D6663%26odpove d%3D706582%26gb_pg%3D150%26lan %3Dcs+Rozd%C3%ADl+mezi+diatoni ckou+a+chromatickou+harmonikou &cd=5&hl=cs&ct=clnk&gl=cz&sour ce=www.google.cz


Avatar uživatele
Zlatý

Chromatické harmoniky
základní chromatika
chromatika s basovým rejstříkem
basová chromatika
Diatonické harmoniky
základní dělení
kompletní diatonika
tzv. Richter ladění (omezená diatonika)
jiné dělení diatonických harmonik
bez tremola
tremolo diatonika
oktávové tremolo

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/H armonika#Diatonick.C3.A9_harmo niky

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Volný čas a hobby

Zlatý Drap 1057
Zlatý annas 965
Zlatý quentos 895
Zlatý mosoj 571
Zlatý hanulka11 556
Zlatý led 523
Zlatý marci1 516
Zlatý gecco 433
Zlatý iceT 387
Zlatý panenka 367

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.