Zajímá mě postup při odpojení elektroměru při neuhrazení zálohy

Je běžné aby ČEZ odpojil elektroměr pokud jsou pravidelně několik let hrazeny zálohy a 1× byla záloha uhrazena pod špatným VS. Po cca 25 dnech ČEZ odpojil elektroměr s tím, že poslal upomínku e-mailem (neprokázáno). Nyní požaduje 1.800,–- za znovuzapojení, přestože bylo dohledáno, že platba je na účtě ČEZu, bohužel pod chybným VS. Děkuji za odpoveď.

Nejlepší odpověď
anonym

Ať už jsou obchodní podmínky nastaveny či definovány jakkoli, neměly by odporovat obecně platným zákonům (Občanský a obchodní zákon). Tam je vždy podobný krok podmíněn alespoň jednou ale PRŮKAZNĚ doručenou upomínkou, tj. buď doporučeně proti podpisu a pokud mailem, tak výhradně do registrované elektronické schránky, která je dnes povinná pro právní osoby (firmy a úřady) a ještě třeba advokáty. Pro občany je dobrovolná. Chybný VS je sice pochybení (předpokládejme, že neúmyslné) z vaší strany, ale zakládá slušnou naději na úspěšné odvolání, zvláště pokud nebyla splněna podmínka průkazné upomínky. A ten poplatek za znovuzapojení má sankční charakter, aby klienty odradil od opakování, neřku-li zneužívání.
Jak už uvedeno v předchozí odpovědi, obraťte se neprodleně na distributora (např. EON, PRE) a na jeho zákaznickém odd. daný zádrhel aktivně řešte. Pokud by trvali na sankcích, je možné dovolání na Energetický úřad, jehož sídlo je v Jihlavě.

Další odpovědi
tom004

Možné to je,ale je to velice nestandartní postup,pokud je vše jak píšete.A za znovuobnovení dodávky,což v podstatě znamená odstranění plomby,a zapnutí jističe,se běžně platilo,ještě nedávno,do 1000,– Kč.Jediná šance je návštěva ČEZu,a zkusit se domluvit,tedy pokud jste to již neudělal.Asi nic moc rada,ale nic jiného mne nenapadá.

atriplex

Postup při odpojení nebo zapojení elektroměru jste podepsal při uzavření smlouvy o dodávce energie. Koukněte se tam.