annas

Zajímá mě, které nástroje patří k symbolům Kristova mučení?

Brzy budou Velikonoce… Např. Motiv Arma Christi je i u nás,co znamená?

Děkuji.

Nejlepší odpověď
dědapetr

Arma Christi

Zdroj: http://en.wiki­pedia.org/wiki/Ar­ma_Christi

Další odpovědi
vagra

KOHOUTÍ KŘÍŽE
Výstižnějším názvem pro tzv. kohoutí kříže je název latinský Arma Christi, nástroje Kristovy. Zobrazení nástrojů Kristova umučení doprovází křesťanskou ikonografii prokazatelně od 9. století, jak dokládá Utrechtský žaltář z roku 830. Základními atributy jsou kříž, trnová koruna, sloup, u kterého byl Kristus bičován, bič, houba, kopí, hřeby a rouška, kterou Kristu podala svatá Veronika, aby si mohl otřít s čela krev a pot. Kromě těchto základních symbolů může být přidána až dvacítka dalších.
Zvláštní kohoutí kříže můžeme potkat jen na několika málo místech Šumavy.
Kolemjdoucí vědí, že tu stojí odnepaměti, ale jen výjimečně prozradí, co který symbol znamená. Svůj český název dostaly podle kohouta, který zakokrhal poté, co apoštol Petr třikrát zapřel Krista.
Další symboly najdete na zdroji.

Zdroj: http://nase-rodina.cz/arti­cle.php?clanek=1083