annas

Zajímá mě,jaký postup v historii byl člověk schopen volit při vykonání trestu smrti?

Všimla jem si dotazu iceT,proto se zajímám i druhy trestů.

Děkuji.

Nejlepší odpověď
vagra

Metody, jak vykonat trest smrti, svědčí o nekonečné lidské fantazii, když do ní vejdou násilné myšlenky. Všeobecně nejrozšířenějším způsobem popravy ve středověku i později bylo stětí hlavy.
To se dodnes praktikuje například v Saúdské Arábii.
Jednou z nejšílenějších metod je uvaření. Uvaření se praktikovalo nejen mezi lidojedy, jak by se mohlo zdát, ale i v evropských končinách. Například v roce 1531 tuto ďábelskou techniku poprav nechal uzákonit anglický král Jindřich VIII. Tímto způsobem měli být popravováni traviči. Ve středověku končili ve vařícím kotli padělatelé a také ti, které církev označila za kacíře. V nizozemském městě Deventer je dodnes vystaven kotel, ve kterém se odsouzení vařili.
Muka, která odsouzeného čekala, byla příšerná. Nešťastník byl vysvlečen a ponořen do již vařící kapaliny nebo svázán a ponořen do velkého kotle se studenou kapalinou, pod kterým popravčí zapálili oheň a přivedl náplň kotle do varu. Jako kapalina se nepoužívala jen voda, ale i olej, kyselina, dehet, nebo roztavené olovo......
Organizace na ochranu lidských práv několikrát informovaly o tom, že stejný způsob mučení v současnosti používá i uzbecký diktátor Islom Karimov.
Pro ty, které zajímají další způsoby a podrobnosti:
Najdete je na zdroji

Zdroj: http://www.21sto­leti.cz/view.php?cis­loclanku=2010041620

Další odpovědi
dědapetr

Způsoby popravy

Elektrické křeslo
Garota
Smrtící injekce
Plynová komora
Elektrické křeslo
Zastřelení popravčí četou
Oběšení
Setnutí hlavy (gilotina)
Zardoušení
Existuje mnoho dalších způsobů trestu smrti. Obvykle se jedná o historické způsoby: ukřižování, ukamenování, estrapáda, rozdupání slonem, upálení, stětí mečem, lámání kolem a mnohé další. Některé z těchto historických způsobů jsou ale stále v některých zemích uplatňovány (např. ukamenování v Íránu, stětí mečem v Saúdské Arábii).Čtvrcení koňmi – tento trest byl oblíbeny zejména ve Francii a do sytosti si jej užívali zločinci, kteří usilovali o královu hlavu. Ke všem končetinám odsouzeného byli zapřaženi koně a tahem do čtyř různých stran došlo k roztrhání těla. V českých zemích čtvrcení roztaženého těla většinou prováděl kat ostrým nožem, tedy bez pomoci koňské síly.Naražení na kůl – jednalo se o jeden z nejdrastičtějších způsobů potravy. Odsouzenému byl do řitního otvoru za pomoci palice zaražen kůl asi půl metru hluboko, a ten se posléze s takto „napíchnutým“ nešťastníkem usadil do země ve svislé poloze. Při nejtvrdší verzi trestu (která má svůj původ v Turecku) se hrot kůlu přitom záměrně nepřiostřoval, ale nechával se kulatý, aby nenarušil vnitřní orgány a nepřivodil smrt příliš brzo. V „ideálním“ případě kůl několik hodin až dnů procházel tělem odsouzence, který byl celou dobu při vědomí. Příčinou smrti pak bývalo zadušení, kdy kůl zcela utlačil dýchací cesty a vyšel ven ústy. Častěji se však využívaly ostré hroty, které si propíchly cestu ven z těla mnohem dříve a zkrátily tak odsouzenému utrpení.Oběšení – jeden z nejjednodušších způsobů trestu smrti. Poprava oběšením byla také považována za potupný trest, ke kterému byly vyšší vrstvy odsuzovány jen zřídka. Zajímavé je, že tento trest náležel hlavně mužům, žen odsouzených k oběšení středověké soudní záznamy příliš mnoho nezmiňují.Upálení – na hranici většinou končili kacíři a čarodějnice, tedy provinilci proti církevním pravidlům. Podle stupně provinění (tedy spíš podle stupně antipatií katolických představitelů k odsouzenému) se upravoval průběh hoření. Při „mírnějším“ trestu se oběti zlehčoval její úděl střelným prachem. Vysoce nebezpečné osoby musely přečkávat doslova několikahodinové smažení na mírném ohni.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Tres­t_smrti

iceT

http://docs.go­ogle.com/viewer?a=v&q=ca­che:EIwfqQpU7pUJ:21­7.115.252.254:1572/Do­kumenty%2520pro%2­520studenty/Ka%25C5%2­588ovsk%25C3%25A1­%2520Martina/Tres­t%2520smrti%2520v%2520sou­%25C4%258Dasnos­ti_J.B%25C3%25A­Dl%25C3%25BD.pdf+pos­tup+p%C5%99i+vy­kon%C3%A1n%C3%AD+tres­tu+smrti&hl=cs&gl=cz&pid­=bl&srcid=ADGE­ESgJzXecWBehC3LIJ­TOdc5J7h9xKmChW­iGESbnG60jCKSN7-Q8Ji0RxaqnvWjCO9Uf­t1MztoGzghklv0_sVVk­uEC_Occpie01LMVBVBra­POpzFltDI2Z3pDl­Fer2LIgonYJfR46j&sig=A­HIEtbTFv7KZSnwL2­8YrIOd8iWJO_zqzfQ

arygnoc

Vím že o tom vyšel nějaký speciál 21. století.
Možná vás zaujme http://www.21sto­leti.cz/view.php?cis­loclanku=2007091921.