nyjono

Zahání melta žízeň? A je vůbec k zahnání žízně vhodná?

Že má spoustu zdraví prospěšných složek vím.
Piju ji a chutná mi.

Nejlepší odpověď
annas

Studená melta je k zahání žízně vhodná. Měla jsem ji ráda, ale už jsem na ni nějak zapomněla. Koupila jsem si pro snazší vaření porcovanou metlu, ale moc mně nechutnala.

Teď piji rozpustnou kávu Babiččin šálek. Chutná mně, nemá totiž takový „pach“ – možná jen můj názor – jako Caro. Kávovina obsahuje pražený ječmen, pražené žito a čekanku.

Odpověď lékaře na pití melty.

""Melta je v pořádku a je pro mnohé lidi vhodnější než káva, která díky kofeinu a jiným látkám má nezanedbatelné farmakologické účinky. Může také dráždit trávicí ústrojí.

Melta je zpravidla dobře snášena. Pokud se pije ve větším množství, může nadýmat, díky obsahu polysacharidů. Při přísném dietním režimu bych se ji snažil vyvarovat kvůli určité energetické hodnotě. Protože podle mého názoru neobsahuje látky s výrazně močopudným účinkem, je možné ji do pitného režimu započítat. Ale nevím, zda si si tím komplikovat život.

Chce to zkrátka postupně vypít 1,5 l vody odměřenou pro kontrolu v PET lahvi za den ( dosti často je jedno zda z kohoutku nebo kupovanou)a tělo se s tím nějak popasuje. V horkém počasí, či při fyzické práci, je většinou nutné vypít více. Pocit žízně se s věkem vytrácí. Potřeba tekutin také nepřímo vyplývá ze způsobu stravování. Pokud jíme střídmě, je menší, než pokud se každodenně přejídáme, jak je u nás velmi běžné."

https://www.drsta­nek.cz/poradna/1147-melta/

Další odpovědi
paul1

Na zahnání žízně je melta výborná, kdysi ji nosili havíři do práce, ale neslazenou

da ny

Ono jde hlavně o to, že ve vedrech se má pít teplý/vlažný nápoj.
Aby se člověk nepotil.
Proto horníci a topiči na starých párovkách (povrchové doly) mívali ve várnicích k zahnání žízně ve vedrech, právě teplou meltu (čeští , stejně tak němečtí na sokolovsku i mostecku).
Teplý, neslazený čaj poslouží podobně.

nyjono

annas, ta porcovaná melta mi také nechutná. Dělám to tak, že vždy připravuji 0.5 nebo celý litr a po vypítí porce teplé po vychladnutí uložím do chladničky a konzumuji studenou.

annas

Moje matka vařila bílou kávu, z melty, přidávala i cikorku. Měla jsem ji moc ráda stejně jako studenou.

Když jsem za x let porcovanou meltu zahlédla v obchodě, hned jsem si ji koupila. Známá mně poradila, abych do 1/4 hrnku použila 2 balíčky a povařila je , mikoliv jen spařila.

Nápoj byl lepší, ale vícekrát jsem už nekoupila. Ale teď jste mně meltu připomněl, až půjdu do obchodu hned si ji koupím.

annas

samozřejmě do 1/4litrovvého hrnku …