led

Záhada Akta X… Bicie hodiny v paneláku nejdú, v tehlovom dome idú. Čo na ne pôsobí?

Mám staré dobové hodiny so závažím a prekrásnym zvonením. Ale zistila som zaujímavý jav, ktorý mi ani hodinári nedokázali vysvetliť.
1 – Ak ich umiestnim v panelovom dome, prípadne budove postavenou modernou technológiou, ani pri plnom natiahnutí kľúčikom, nejdú. Polohovú vyváženosť som kontrolovala aj vodováhou.
2 – Ak ich umiestnim do budovy s pálenou tehlou, či akýmkoľvek prírodným materiálom, idú bez porúch a kladivká na zvonkoch vyhrávajú nádhernú melódiu.
Skúšali sme to v rôznych budovách, ale nepomohli nám ani virtuální agenti „mulder and scully“

Otázka:
Čo môže na hodinový mechanizmus pôsobiť pri ich záhadnom správaní sa?
Môže to mať niečo s kovovými prvkami betónových panelov, ktoré vlastne vyrábajú svojou konštrukciou akúsi Faradayovú klietku?
Doplňuji:
oprava:
vytvárajú svojou konštrukciou akúsi Faradayovú klietku?

Nejlepší odpověď
Hlada

Nejspíš budou mít zmagnetovanou matici pod čočkou kyvadla. Zkuste je zavěsit na zkoušku dál od zdi.

Další odpovědi
mosoj

Faradayovu klec ne, ale indukce bludných proudů by mohla být dost silná a strojek náchylný. Tehdy s tím halt nepočítali !
Doplňuji:
Faradayova klec naopak odstíní od vnějšího elektrického prostředí.

zjentek

a co když to nic až tak racionálního není? Co když ty hodiny jednoduše nechtějí být v paneláku, ale chtějí být v nějakém dobovém stavení, kde by přirozeně zapadly? Šel bych po původu a ověřil bych to ,)

Dochy

Co mne napada jako moznost je vlhkost vzduchu. Pokud se nepletu velka cast hodin bude drevena. Drevo pak muze zpusobovat pnuti ve strojku. To by se nejspis projevovalo az par hodin po prestehovani.

cochee

Souhlasím s Hlada. Betonové panely obsahují armování (železné pruty), ferromagnetické látky se při delší neměnné poloze vůči zemskému magnetickému poli stávají samy magnetem, stejné to je např. s litinovými radiátory, zkouška např. buzolou nebo kompasem – střelka je v blízkosti aktivní.

led

Ďakujem za zaujímavé názory.
vlhkosť – hodiny za svojho života boli umiestnené v niekoľkých typoch stavieb, v rôznych mestách – všade sa správali rovnako
Skôr sa prikláňam k názoru – magnetizmus – vplyv kovovej mriežkovej konštrukcie
Zjentek – pod vplyvom rozprávok starej mamy dodnes verím, že aj hodiny majú svoju… Tak ako my, nechcú byť zavreté v akejsi klietke, ale naopak chcú sa radovať zo života a každodenných ľudských pohľadov, čo nám každú hodinu odbíjaním času oznamujú…Keď hodiny stíchnu, nastáva smútok…