Bonifác

Zádost o zrušení věcného břemene

Potřebuji zrušit věcné břemeno dolování, které mám na domě a v podniku který toto věcné břemeno má mi řekli, že musím sepsat žádost o jeho zrušení, ale nevím jak má vypadat. Poraďte prosím. Nejlepší by byl nějaký vzor.
Doplňuji:
Děkuji, ale není to úplně ono. Já potřebuji žádost, kterou dát do toho podniku. Smlouvu sepíšeme až na konec podle toho, jestli mé žádosti vyhoví.

Odpovědi
standa

  1. musíte se dohodnout s ´podnikem´ a sepsat smlouvu o zrušení věcného břemene (nepochybně vám tento ´podnik´ poradí jak tuto jednoduchou smlouvu sepsat – jinak na internetu neleznete takovýchto vzorů habaděj, např. viz zdroj níže)
  2. tuto smlouvu musíte vložit do katastru nemovitostí

Občanský zákoník
§ 151p
(1) Věcná břemena zanikají rozhodnutím příslušného orgánu nebo ze zákona. K zániku práva odpovídajícího věcnému břemeni smlouvou je nutný vklad do katastru nemovitostí.
(2) Věcné břemeno zanikne, nastanou-li takové trvalé změny, že věc již nemůže sloužit potřebám oprávněné osoby nebo prospěšnějšímu užívání její nemovitosti; přechodnou nemožností výkonu práva věcné břemeno nezaniká.
(3) Vznikne-li změnou poměrů hrubý nepoměr mezi věcným břemenem a výhodou oprávněného, může soud rozhodnout, že se věcné břemeno za přiměřenou náhradu omezuje nebo zrušuje. Nelze-li pro změnu poměrů spravedlivě trvat na věcném plnění, může soud rozhodnout, aby se namísto věcného plnění poskytovalo peněžité plnění.
(4) Patří-li právo odpovídající věcnému břemeni určité osobě, věcné břemeno zanikne nejpozději její smrtí nebo zánikem. Věcná břemena zřízená v souvislosti s provozem podniku3a) přecházejí při jeho převodu či přechodu na nabyvatele podniku. To platí i v případě převodu nebo přechodu takové části podniku, která může být provozována jako samostatný podnik.

Zdroj: http://209.85­.135.132/sear­ch?q=cache:7hWdJSW39o4J:­www.firm4y.cz/da­ta/modules/dow­nload/119477784­3_SMLOUVA%2520O%252­0Z%C3%81NIKU%2520V%C4%­9ACN%C3%89HO%25­20B%C5%98EMENE­.doc+smlouvu+o+zru%C5%­A1en%C3%AD+v%C4%9Bcn%C3%­A9ho+b%C5%99e­mene&cd=1&hl=c­s&ct=clnk&gl=cz&cli­ent=firefox-a