mini

Žádám o vrácení daně z hypotéky, zároveň ten byt pronajímám. Kde mám nahlásit, abych platila daň z pronájmu?

Dobrý den, jak jsem zmínila v úvodu, kde to mám nahlásit – naší firemní účetní nebo zajít sama na finančák? Kolik to bude stát, když nájemník platí měsíčně 5000,– čistě jen mě nájem, daň se neplatí z poplatků, jestli jsem to dobře pochopila. Pronajímám ho od 1.9.2010. Předem děkuji za odpověď.
Doplňuji:
Bylo mi řečeno načí firemní účetní, že mám nové příjmy, tak to si budu muset podat sama nové daň.přiznání, že to už zaměstnavatel nedělá, takže stejně budu muset na ten finančák.

Nejlepší odpověď
standa

V tomto případě budete MUSET podat daňové přiznání…, takže doporučuji, abyste si zašla na FÚ a zde se přeptala na vše potřebné.

btw.
Do vaší celkové daňové povinnosti (kterou samozřejmě nemůžu vůbec odhadnout) bude z titulu pronájmu započtena dílčí daň ve výši 2.100 Kč

5.000 × 4měsíce = 20.000 mínus 30% paušální náklady = 14.000 × 15% sazba daně = 2.100 Kč

Doplňuji:
dyk jsem vám to psal, že se na ten berňák musíte stavit 🙂

Další odpovědi
Jambalaya

Doporučuji, abyste Standovu odpověď jakože vůbec nečetla 🙂

Vrácení daně z hypotéky je nějaká blbost, ne? Asi myslíte uplatnění úroků jako odčitatelné částky, pokud ano, pak tedy: Dle paragrafu 15 odst. 3 pís. h) si nemůžete odečíst úroky z hypotéky z nemovitosti využité k pronájmu. V případě, že je nemovitost použita pro bytové potřeby z části, můžete uplatnit pouze tuto poměrnou část. Ve vašem případě tedy úroky za 1–8.
To, že daníte pouze čistý nájem jste pochopila správně.
Vaší účetní požádejte o potvrzení o výši příjmů za rok 2010 a podejte daňové přiznání.
Dále můžete postupovat pomocí paušálu dle Standova návodu 🙂

P.S.: Na finančáku se rozhodně na nic neptejte, pokud to náhodou uděláte, moc tomu nevěřte 🙂
U finančáku se můžete zeptat na majetkové daně a trojdaň, to oni umí. Ale na daň z přímů a DPH, tak to ani nápad 🙂

Doplňuji:
No, vždyť vám to se Standou píšeme, že musíte podat přiznání, akorát jsem vás varovala před dotazy a odpověďmi zmíněného úřadu. Na FÚ nemusíte, formulář stáhnete z internetu, vyplníte a podáte. Účetní požádáte o potvrzení o výši příjmů za 2010