Boleslav Bíl

Začne nové desetiletí až v roce 2021 (jelikož např. nové tisíciletí začalo až v roce 2001)?

Odpovědi
elkon

Ano. Počítáme jedna až deset, jedenáct až dvacet, dvacet jedna až třicet atd. Zde možno nahlédnout. http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=795

Edison

Elkon se mýlí. První DESÍTKA nezačíná deseti. Stejně tak rok začíná 1.1. Až jeho ZAVRŠENÍM je NAPLNĚN rok, což neznamená, že neběží od 1.1.

1,1 není 1, ale začíná běžet DRUHÉ číslo. Rozhodné je tedy kdy rok začíná běžet, nikoli kdy skončí.

A zajímalo by mě, jak jsi přišel na to, že nové tisíciletí začalo až v r. 2001. To byl ZAVRŠEN, NAPLNĚN… UPLYNUL PRVNÍ rok nového tisíciletí.

EKSOT123

Rozhodl jsem se to napsat ještě jednou srozumitelněji.
Už nám běží dvacátá léta, ale nové desetileti až od příštiího roku. Letopočet začal rokem jedna.
Loni jsem psal, že nás matou dva rozdílné systémy. Jsme zvyklí psát čísla, jak jdou po sobě na číselné ose. Např. 4,1 (čtyři celé jedna), 4,2; 4,3 atd. To znamená, že 4 už máme za sebou a přibývají nám desetinná místa směrem k pětce.
Ale u datumu se v tomto případě nasadí hned 5. (třeba pátý den v měsíci, pátý rok v novém tisíciletí atd.). Pětka nám neoznačuje bod, ale úsek! Ta pětka teprve běží, není ještě za námi, jak jsme zvyklí podle číselné osy. Kdybychom datum psali podle číselné osy, tak bychom museli 5. ledna v 6 ráno říct, že je 4,25 -tého ledna, v poledne že je 4,5 ledna(čtyř a půltého), v šest večer že je 4,75 ledna atd. Analogicky u roků bychom 1. července 2005 museli říkat, že je 2004,5 nebo 1. října 2005, že je 2004,75 (dvatisícečtyři a třičtvrtě).

V tom článku co odkazuje Annas je jedna nesmyslná věta, že podle Juliánského kalendáře „dvacátá léta“ začínají v roce 2021. Celkově je ten článek napsaný úplně špatně, neodborně, pro vyvolání senzace. Žádné spory v tomto směru nejsou, pouze je možné, že někteří jedinci, možná dokonce i na odborných místech, v tom mají mezery. Annas bych pak kromě všech vesměs chvályhodných údajů vytknul jen jednu maličkost, že píše: „Přečtěte si článek a dovíte se, že druhé desetiletí začíná nulou. Proč to tak je“ Nic takového ale bohudík nepíší ani v tom popleteném článku.

elkon

Edisone, já jsem nepsal, že počítáme od desíti, ale vždy od čísla jedna.

Edison

Ale od desíti je právě v tom ten problém, protože první rok nového desetiletí neběží od roku X1, ale od X0. Bod X0 byl minut, dokončen, završen a běží další doba do roku X1 a to už je nové desetiletí. Se stoletími a tisíciletími je to stejné.

Edison

Ještě si to můžeš pžedstavit jinak: Počítáme DO 10. Vše, co je NAD 10, tedy 10,1, 10,2, 10,3 už je další desítka.

EKSOT123

Já už nemůžu. Před rokem jsem na JIPce se ztrátou krve přemýšlel o podstatě těchto zmatků, dám do diskuse odkaz a ještě poté tady Edison napíše takovýhle šibalský kousek a Rokio mu na to skočí…

annas

EKLSOT123, dala bych vám bod, ale nemůžu za ten dodatek, protože dotyčná v Seznamu má pravdu. Jen třeba číst.

Bohužel, jsem se upnula na vyjádření ˇUJCAV a zaměnila dvacátá či desátá léta se začátkem desetiletí.

Omlouvám se i elkonovi, i když on se neomluvil ani jednou za nepřesné reakce.

annas

EKLSOT123, dala bych vám bod, ale nemůžu za ten dodatek, protože dotyčná v Seznamu má pravdu. Jen třeba číst.

Bohužel, jsem se upnula na vyjádření ˇUJCAV a zaměnila dvacátá či desátá léta se začátkem desetiletí.

Omlouvám se i elkonovi, i když on se neomluvil ani jednou za nepřesné reakce.

annas

Ad ESKOT123,

elkon vložil stejný odkaz já, ale nepřesně citoval. Století začíná jedničkou, desetiletí rovněž, ale uvádí se od nuly. Jsou dvě možnosti.

V Seznamu jste nepřesně četl,. takže bude dobrsouiv Není to pravda. Souvisí to opravdu s kalendářem, prostože rok 0 neexistuje, takže záleží na dohodě, jak uvádějí i jazykáří v odkazu.

Stejně anglický zdroj uvádí obě možnost, záleži na jazyce.

Musíte se pouze ujistit, že rok, který uvedete jako první rok dekády, století nebo tisíciletí, odpovídá termínu, který používáte k jeho popisu.

Díky těmto znalostem můžete pokračovat a oslavovat další dva roky v řadě: přivítat dvacátá léta 1. ledna 2020 a oslavit začátek 203. dekády, když Nový rok odpočítávání dosáhne nuly o půlnoci 1. ledna , 2021!

V posledních letech se anglicky mluvící svět do značné míry usadil na jménu pro období od roku 2000 do roku 2009, ale existují regionální rozdíly. Severní Amerika upřednostňuje termín „aughts“, zatímco většina ostatních anglicky mluvících zemí používá většinou „noughts“ nebo „noughties“.

https://www.ti­meanddate.com/ca­lendar/decade­.html

EKSOT123

Před rokem jsem tady měl úvahu v čem je zakopaný pes: https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jsou-me-zavery-pri-analyze-zmatku-pri-oznacovani-desetileti-dekad-a-datovych-useku-spravne-minitestik#dis­cussion
Nové desetiletí sice začne až 2021, ale teď už jsme začali dvacátá léta jednadvacátého století.

annas

Děkuji, znova jsem o tom přemýšlela. Ale to, že v textu Seznamu jsou bludy, není pravda.

Ale moje chyba, neuvedla jsem začátek desetiletí, dvacetiletí, ale uvedla jen dvacátá, třicátá léta.

Takže moje odppvěď byla v tomto směru správná, ale uvedla jsem jen jednu informaci.

V tom je matematický a jazykový rozdíl.

annas

Skryji svou odpověď, protože jsem byla asi mimo, když jsem reagovala na dekádu, nikoliv desetiletí. Sice jsem opravila, ale vícekrát.

Proto svou odpověď, kopíruji do diskuze. ěkde je vysvětlení v archivu.

https://www.od­povedi.cz/

Ujasněte si, jak z pohledu jazyka označuje období.

"Dvacátá léta jsou ta, která mají na místě desítek dvojku, tedy např. 1820–1829, 1920–1929, 2020–2029. Třicátá léta jsou 1830–1839, 1930–1939, 2030–2039 atd.

Pro roky 1900–1909, 1910–1919, 2000–2009, 2009–2019 atp. čeština žádné specifické pojmenování nemá („nultá“ a „desátá“ léta se užívají zřídka).

Tato období většinou označujeme jako první léta století, začátek století, první desetiletí, druhé desetiletí apod

Do prvního století počítáme roky 1, 2, …, 100, do druhého století roky 101, 102, …, 200. Dvacáté století začalo 1. ledna 1901 a skončilo o půlnoci z 31. prosince 2000 na 1. ledna 2001. Devadesátá léta dvacátého století však skončila o rok dříve, 31. prosince 1999. Rok 2000 byl posledním rokem desátého desetiletí dvacátého století a zároveň posledním rokem dvacátého století.

Dvacáté první století začalo dnem 1. ledna roku 2001 a skončí o půlnoci z 31. prosince 2100 na 1. ledna 2101, přičemž devadesátá léta dvacátého prvního století budou léta 2090–2099.

Datum 1. ledna 2001 analogicky považujeme i za počátek třetího tisíciletí, jež skončí o půlnoci z 31. prosince 3000 na 1. ledna 3001.

Způsoby sdružování časových úseků do větších celků, další členění a jejich pojmenovávání mají své historické příčiny a překrývají se v nich dva principy: aritmetický a praktický."

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/

"Hádka o 20. léta. Začnou už na Nový rok, nebo až v roce 2021?

"Pokud se odvoláváte na modifikované juliánské datum, pak 20. léta tohoto tisíciletí začínají 1. ledna 2021. To je ale v rozporu s běžným užíváním jazyka. Podle Emily Brewsterové, editorky renomovaného slovníku Merriam-Webster, slovo dekáda v populární kultuře rozhodně nedefinuje vědecká konvence.

Právě proto dvacátá léta začnou 1. ledna 2020 a skončí 31. prosince 2029."

https://www.sez­namzpravy.cz/

Ještě něco ze slovenského zdroje.
"Desaťročie obyčajne začína rokom, ktorého číselný zápis končí nulou (napr. 2000 až 2009 pozri 0. roky 21. storočia), zatiaľ čo storočie často v technickom ponímaní začína rokom, ktorého číselný zápis končí jednotkou (napr. 2001). Tým sa niekedy stane, že prvé desaťročie storočia vlastne začína v predchádzajúcom storočí.

V slovenskej Wikipédii sme zvolili zápis desaťročí od nuly a storočí od jednotky. Týmto sa líšime od niektorých Wikipédií ako napr. anglickej, kde sa desaťročia zapisujú, ale nelíšime sa napr. od nemeckej Wikipédie a iných, napr. aj Simple English.

Od dvadsiateho storočia sa spopularizoval pohľad na jeho desaťročia ako na historické útvary osve. Jednotlivé desaťročia dvadsiateho storočia sú definované a spojené s vtedy prevládajúcimi trendmi, štýlmi a názormi, a preto názvy desaťročí s ich označením nemusia súhlasiť. Niektorí komentátori si myslia, že tento trend nebude v 21. storočí pre jeho desaťročia pokračovať."

https://sk.wi­kipedia.org/

Slova výše uvedené editorky mně znova přivedla k zamyšlení, že je rozdíl mezi začátkem desetiletí, dvacetiletí = matematické vyjádření – začíná jedničkou – tedy 2021, a jazykovým pojmenováním – desátá či dvacátá léta, do nichž patří vše, co začíná dvacítkou., – tedy od r. 2020

Uvědomuji si, že jsem na začátku reagovala jen na dekádu.

Edison

Annas, opravdu nelze souhlasit. Století končí(!!!) 1900(!!!) a to 31.12.1899. 1.1.1900 už je nové století! Je to přesně stejné, jako se počítá DO 100(!!!). 100,1, 100,2, 100 1/2 už je DRUHÁ stovka!!!

annas

Snad vás přesvědčení slova Jiřího Grygara, když ne jazykáři a ostatní zdroje.

.„..... druhé tisíciletí (zároveň též 20.stol.) skončí o půlnoci z 31. prosince r. 2000 na 1. ledna r.2001. Posledním rokem 20. století a druhého tisíciletí našeholetopočtu je zkrátka až rok 2000, kdy si budeme moci znovu
připomenout to, čemu nás naučili geniální indičtí matematici;
totiž že nula je také číslo.“

https://www.as­tronom.cz/gry­gar/98/mileni­um.htm

Další odkaz, kde najdete vysvětlení, proč se používá historické datum, tedy začátek jedničkou.

https://vesmir­.cz/cz/casopis/ar­chiv-casopisu/2000/cislo-12/kdy-konci-20-stoleti.html

EKSOT123

Asi jsem Annas trochu vytočil, protože jsme toho nedávno řešili víc… ale snad je vše OK.
Edison, všechno pěkné, problém je, že to 100,5 nebo 1900,5 jak píšeš, se nazývá už rok 101, nebo 1901. Přečti si mou odpověď. Čili 1900,1 je už nové století, ale píše se to jako rok 1901.

annas

Ne. Akorát nesouhlasím se závěrem, to jsem zmínila.

i když je pravda, že jsem si znova článek přečetla a uvědomila si, že stále mluvím o letech, ne desetiletí. Takže jsem nakonec napsala.

Ale vkládala jsem další odkazy, použila zpětnou klávesu a text se napsala 2×. To se mně nelíbilo, proto jsem skryla. Vložila odpověď do diskuse.

Takže jsem si uvědomila, že je třeba 2× měřit a jednou řezat.

--

Edison

No to rozhodně ne! Copak máme rok 2021?? Ne. Máme rok 2020 a to 9.1. To je právě jako 2020,1. Čili už dvacátá léta, protože už běží druhá dvacítka. Je to NAD 20.

annas

2020 jsou dvacátá léta, to uvádí i jazykový zdroj.

Ale nezačíná desetiletí, to začíná až 2021. .

Opakuji je rozdíl mezi dvacátými léty a začátkem desetiletí.

EKSOT123

To by letopočet, tzn. i první desítka, musel začít rokem 0. Což by bylo nelogické, protože v roce 0 by běžel první rok. Určitě je lepší, že když běžel první rok, že se tak stejně i psal, tj rok 1. Čili se nasadí hned na začátku jméno celého ÚSEKU (dne, roku,…) a ten úsek se postupně naplňuje. Tzn, že prvního dne v měsíci teprve ten den běží, v poledne máš teprve 0,5 dne toho měsíce za sebou. Ale píšeme, že je prvního, ne nultého. Podrobněji – viz odpověď EKSOT. Nic si z toho nedělej, já se v roce 2000 taky napálil a myslel, že už začíná tisíciletí.