Nandi

Začíná nějaké české slovo na dz?

Nejlepší odpověď
annas

Znám obec Dzbel,. která je na Konicku, okres Prostějov.

Ve staré češtině exiostovala spřežka dz, která je dnes nahrazeno, často grafémem z, nebo docela vymizelo., nebo podle podobnostio k jiným slovům atd.

Např. e staré čeština dzka – později dska -dnes deska. Dzeduš – děduš – dnes děda.

Nářeční, ale nevím, zda se stále používá.

dzedko = strouhací stolice. ¨¨

Podle historické mluvnice

--
Příjmení Dzurko,, které uvedl Pepa25, je romského, nikoliv českého původu

Našla jsem, že romské příjmení může být maďarského původu z Jurcan (Jurcan) / Zsurka (Jurco) – „Gyurka“ nebo to je bulharské jméno „Dzurka“). :

http://mariabe­renyi.hu/Simpo­zion1998.pdf

Další odpovědi
Pepa25

Patrně ne, dohledal jsem jen jméno Dzurka (Dzurko).
Hodně slova ale začíná na „dž“ (džber, džbán a sppousta slov přejatých z angličtiny typu džez nebo džin).

Hufnágl

Dzindzik

EKSOT123

Možná nějaké citoslovce. Zato v polštině několik set slov.
 https://sjp.pwn­.pl/lista/D;235­.html