Kazatel

Začíná každý voják od stejné nejnižší vojenské hodnosti? A pokud tomu tak není, proč?

Odpovědi
aliendrone

Ne nezbytně. Jednak se vojákem stáváš AŽ po složení přísahy (do té doby jsi branec/odvedenec). Druhak civilním odborníkům či kvalifikovaným pracovníkům, kteří za celý život o armádu nezavadili je propůjčena v případě kooptování do armády (za války) bez dalšího hodnost, odpovídající významu jeho pozice.
Třeba profesor- výzkumník v oblasti elektroniky může být po povolání do aktivní služby jmenován vedoucím armádního výzkumného týmu zároveň s propůjčením důstojnické hodnosti. To samé ekonomové, pravníci aj. :)

elkon

Ano, pouze absolvent vojenské školy dostává vyšší hodnost do začátku.

dubraro

elkon:
Absolvent vojenské školy není „na začátku“. Je vojákem a má hodnost již od nástupu do školy. Studium začíná základním výcvikem, kdy má hodnost vojína, v průběhu studia je pak povyšován. Studentovi vojenské školy se říká kadet.