ven.cik

Zachraňoval už někdo HDD ?

Docela by mě zajímalo jak se to dělá, co je k tomu potřeba a jestli se to může dělat i doma…A co když ten harddisk spadne na zem, dají se z něj ty data ještě vyndat v pořádku ?
Doplňuji:
A nevíš jaký vybavení je na to potřeba ? Koukni na tohle video, docela pobavilo :D http://www.lou­pak.cz/video/techni­ka-a-pc/10669-cisteni-pocitace?thx=hokej sice to není o HDD, ale ještě sem to nikdy takhle zaprasený neviděl :D

Odpovědi
Mapel

Jasně. Bouchnul zdroj počítače a nic nefungovalo a oprava neekonomická. Donesl jsem to specialistům a přetáhli všechna data. Pokavad máš příslušné vybavení, tak je to pro tebe hračka.
Doplňuji:
Nejsem IT odborník, ale rozhodně potřebuješ:
kabely, kterými můžeš připojit HD, pokud je v pořádku mechanika
nějaký hardwer, kam můžeš vložit vyjmutý HD
softwer, kterým dokážeš přetáhnout data
a odborník ti vyjmenuje další potřebné věci.
Dle mého odhadu si připrav tak 100.000,–, aby jsi byl univerzální.

anonym

Záleží na úrovni poškození. Ve škole jsme se učily že i když HDD zapálíte 😁 tak se dají vytáhnout data, ale k tomuto úkonu již se nevyužívá software ale fyzické veličiny a zařízení

jpau

Pokud se ti stane např. to, co popisuje Mapel, tak je oprava jednoduchá, v podstatě je třeba jen počítač se stejnou sběrnicí, do které se disk připojí. Potom se spustí nějaký live systém – slax například a data se přetáhnou (do cloudu, přes síť nebo někam po usb). Podobně se to řeší, když nejde spustit OS anebo dojde k nějaké poruše na PC, která nesouvisí přímo s diskem (tzn. odejde např. deska, zdroj cokoli). Časové náklady na to se dostat k datům jsou cca 10 minut, největší sradna je, že pokud jsou např. chráněna heslem (resp. Windows má heslo na uživatelský účet), tak jsou tímto způsobem stejně přístupná. Neplatí pro případ, že by byl disk kryptovaný.

Pokud dojde k mechanickému poškození disku tak záleží na typu poškození. Pokud odejte elektronika, ještě je to teoreticky řešitelné, nejjednodušší je vyměnit desku s elektronikou (je třeba ještě jeden stejný disk anebo to zkusit nějakým způsobem opravit – to už je ale jen pro pár šikovných jedinců) a lze pokračovat. V případě, že se ale otevře samotný disk (na plotny) anebo se urazí hlava (např. vlivem nárazu) tak jsi prakticky bez šance. Samozřejmě existují i nějaké exaktní metody, které naťukl I564, nicméně mě nenapadá situace, kdyby se to domácímu uživateli vyplatilo…