Rokio

Zachoval jsem se nějak nečestně v této situaci?

S rodiči mám sjednanou ústní dohodu, která spočívá v tom, že když chci něco dělat s penězi, tak to oznámím jim dopředu a seznámím je s důsledky takového rozhodnutí.

Dnes jsem šel k finančnímu poradci a mamce jsem před tím řekl, že se jdu tam poradit a nic tam nebudu uzavírat.

Tam jsem byl asi hodinu. U finančního poradce jsem například řekl něco o sobě (jako o investorovi), vyplnil investiční dotazník (poznámka: Nevěděl jsem, že je podmínkou ho vyplnit, aby mi mohli být nabídnuty smlouvy), vyslechnul jsem různé informace o mých investičních možnostech a bylo mi nabídnuto, že o dva dny později (ve čtvrtek) mi finanční poradce ukáže investiční produkty.

Pak jsem šel domů a večer jsem mamce řekl, že ve čtvrtek donesu NEPODEPSANOU smlouvu, aby se na ní mohla podívat a říct svůj názor. Mamku to ale naštvalo a myslela si, že mám nějakou poruchu.

Co jsem tedy udělal špatně? Nic jsem přece bezhlavě nepodepsal a před uzavřením smlouvy jsem se chtěl poradit s rodiči. Je sice pravda, že jsem to mamce měl oznámit o pár týdnů dříve (s otcem jsem však před několika týdny o tom mluvil), ale HLAVNÍ CHYBU JSEM NEUDĚLAL.

Nejlepší odpověď
Arne1

Zachoval ses naprosto korektně a velmi zodpovědně. Není vhodné takové smlouvy bezhlavě podepisovat. Bohužel, mamka ukázala že problematice vůbec nerozumí a ze strachu aby to nebylo špatně tak to šmahem odmítá. Zkus, jestli bys v příbuzenstvu nebo mezi rodinnými známými nenašel někoho, kdo je finančně gramotný, kdo by se na ty produkty mohl nezávisle podívat a mamce to nějak „lidsky“ vysvětlit o co jde.

Ten povinný investiční dotazník je naprosto správný a k ničemu nezavazuje. Pokud je správně a pravdivě vyplněný (!!!!!) tak chrání tebe i toho poradce – znemožní totiž aby ti sjednal produkt na který svou finanční gramotností nestačíš a který by ti mohl finančně uškodit aniž by sis byl vědom rizika.

Další odpovědi
Quimby

Šmarja, tak se zeptej jí, ne? Jak máme my vědět, co si ona myslí. Ale pokud se i na takovýhle věci musíš ptát nás, tak nevím, zda bys měl obchodovat s penězi.

Šidlo

dobre tomu rozumiem: matka vás posiela k cvokárovi a potom sa pýta, či máte nejakú poruchu?

o.k.

opýtajte sa jej rovno, čo z vašej dohody ste porušili?

inak ,ak ste svojprávny a rodičom pravidelne platíte tých 5 tácov mesačne, prečo sa ich musíte pýtať, čo so svojím zárobkom máte robiť?

ivzez

Promiň, ale teď jednáš nekorektně.

Každý problém je nutné řešit s tím, s kým a tam, kde vznikl.
Chodit si stěžovat na maminčino jednání sem je podle mne …
… napíšu znovu nekorektní (ale dosaď si ostřejší výraz).