Mirdas

Zabírali nacisti živnostníkům majetky ?

Jak se stavěli Němci za okupace vůči živnostníkům?
Zabírali jim majetky, nebo měli v podobě určitých dávek povinost odvádět část produkce „říši“. Či je nechali žít, tedy volně podnikat, což osobně pochybuji.

Nejlepší odpověď
talka

Ne, obchod jsme měli dokud nám ho nezrušili komouši!

Další odpovědi
mosoj

Vsaď se, že málokterý živnostník za okupace daňově podváděl.
Finanční prostředky si okupanti vyvedli ze státní kasy. Kdo myslíš že jim pomáhal financovat válku. Všechny okupované státy.

Doplňuji:
Agneta, také jsem si myslel, že jsi vzdělanější.

Exilová vláda[editovat zdroj]

V mezinárodním kontextu žádala o odsun všech Němců z odstoupeného území jako první na podzim 1939 polská exilová vláda v Londýně.[12] Tento požadavek vyslovila při kritice Edvarda Beneše a rozhovorů, které od 3. září 1939 vedl v exilu s představiteli sudetoněmeckých sociálních demokratů, zejména s předsedou Wenzelem Jakschem. Zásadní souhlas s transferem německých minorit ze střední a jihovýchodní Evropy britská vláda vyslovila na základě memoranda 2. července 1942, o čemž byl E. Beneš informován britským ministrem zahraničí A. Edenem 7. července 1942.[13] Následně v říjnu 1942 Benešovi doporučila, aby při budoucí realizaci odsunu nekladl příliš velký důraz na kriteria a posuzování viny či neviny jednotlivých Němců.[14] 13. května 1943 dal souhlas k celkovému odsunu Roosevelt při Benešově návštěvě v USA.[zdroj?] Při této návštěvě obdržel Beneš i souhlas sovětské vlády, a to prostřednictvím sovětského velvyslance v USA Bogomolova.[15] V prosinci 1943 souhlas vyslovilo vedení KSČ.[12] Ovšem již na počátku roku 1945 zaujaly Spojené státy k odsunu německých menšin v Evropě rezervovaný postoj.[15]

Vysídlení Němců bylo schváleno na konferenci v Postupimi, kde byly schváleny deportace Němců z Československa, Maďarska a Polska.[16] Kromě tří výše uvedených zemí byli Němci odsunuti také z Holandska (30 000 osob), Francie (9 300), Itálie (9 300), Belgie (7 600) a Lucemburska (6 000).[16]

Vysídlení Němců začalo ještě před koncem války evakuací sudetských Němců před postupující frontou. K samotnému vyhánění začalo docházet již v průběhu Květnového povstání, kdy také začaly útoky na německé civilisty.[17]

da ny

„Pokud nacisté někoho vnímali jako svého protivníka, dokázali to dát nesmlouvavě najevo.
Nacisté vyšli/řádili/ přece ve společnosti kapitalistické (tam i zde). Proč by zabírali majetky?Kvetla zejména nelegální živnost a zakázaná šmelina.
Podnikatelé platily daně, platila tato povinnost: "…v podobě určitých dávek povinost odvádět část produkce státu i "říši“ za války byla povinná. Potraviny na lístky.
Zajímavé je, že soukromé obchůdky (smíšené zboží) a drobní živnostníci v NDR byly v socialismu celkem běžné a rozšířené – nakupovali jsme i tam /domácí potřeby, potraviny, dětské kočárky, oblečení aj./.
V ČSSR byly spíše soukromníci v oblasti živočišné či rostlinné výroby. V 50. letech byly takové rodiny sice „exemplárně potrestány“. Z JZD „SI PŘIJELI“ /zaplatili/ i pro 3 kusy prasat, pro mléko a hovězí, vykupovaly se kožky a kůže, ovoce, zelenina… Nebyl problém s odbytem výpěstků.
Problém s odbytem a výkupem nastal až po r. 1989. Museli si vše hledat a odvézt sami – přibyly starosti, stres, práce, zvýšily se náklady.
Totéž platilo pro soukromé pohostinství a hospůdky. Vše přivezli po objednávce z velkoobchodu, za stejnou cenu a v dobré kvalitě. Po revoluci si museli po zrušení skladů nakupovat sami /než vzniklo např. Makro + dovoz zboží/. Mnohé starší ročníky to tehdy vzdaly. Dodnes někteří vyprávějí a vzpomínají na „zlaté časy“ ve zlém socializmu…
Malí živnostníci (zejména ti poctiví) nemají dnes v ČR ustláno na růžích .
Od samého počátku se upřednostňoval „velkokapitál a velkostatkáři“ (viz. Klaus).. Ti menší to mají zejména nyní v době vlády nadnárodních společností velmi složité.
Slušovice jely přece podle Kanadského vzoru /nikoliv podle „sojuzu“/ a kde je jejich velká sláva dnes?
Vše se rozpadlo, rozmělnilo na malé podniky/divize (rozprodalo a rozkradlo) a že si bude každý hospodařit na svém, hlavně po restitucích majetku (viz. P. Pithart – blahé paměti). Jako (dědové) za 1. republiky (!!!). To v době, kdy se všude ve světě vše spojovalo do velkých a gigantických podniků.
Doplňuji:
omlovám se za: podnikatelé platili a za překlepy („valčím“ se zapůjčeným postarším NTB ;))

Agneta

Mirdas, ty mi připadáš mnohem vzdělanější, než ten jjj12345678, ale že tohle nevíš…1945 –1989 se proti Němcům jen štvalo, aby si zloději mohli nějak zdůvodnit krádež Sudet, s kterou například já nesouhlasím. To prostě Beneš přehnal.
Doplňuji:
Mosoj , ty se snad chceš těch zlodějů ještě zastávat. Mě může být jedno který to konkrétně byl, a vina je dodnes na Benešovi, aspoň to tvrdí Němci sami, skrz jeho „dekrety“, to snad víš taky…
Na to jsem vzdělaná už teď dost :DDD

MK44

Zabírali nacisti živnostníkům majetky ? – To záleželo na tom, jak loajální k okupantům živnostník byl a na tom, zda vlastnil něco, co mohl nějaký nácek potřebovat. Pokud měl židovské předky …

Jinak, Hitler nepřinesl nějaký kolektivismus a tedy ani nějaký speciální program proti živnostníkům. Ovšem jeho armády potřebovaly kdeco. Takže když například uhodila zima a Vy jako kožešník jste vlastnil vhodný tovar … a houby záleželo, jestli jste živnostník nebo se živíte na základě jiného oprávnění.

Agneta

Dany >>> v ČSSR byly ty „soukromé obchůdky“ povoleny v r. 1982, kdy začla v Česku „perestrojka“(v SSSR začla až za 2 roky s Gorbačovem). Soudruzi se tak snažili vyrovnat nedostatky především ve službách, kdy trvaly např. opravy bot 6 měsíců, a nechat si namontovat anténu nebo hromosvod ani nešlo. Ale lidi na to s***i „zvysoka“, protože komančové chtěli „minimální obrat“- takže 20 000Kčs/ročně daní, ať byl příjem jakýkoliv-a to byl oficiálně
„ten problém“ vysvětlující to fiasko. Študovaní komunističtí ekonomové přece nemohli udělat tak kvalitní zákon, jako by ho udělal každý hospodský trouba

mosoj

Agneta. Kdo myslíš že prováděl ty útoky na německé civilisty, no přece obyčejní Češi.
Ovšem ani se jim nedivím.

Agneta

Já taky né, je to stejné jako s tou otázkou – jestli byste odevzdali nalezený kufr s miliónem(zvláště když máte nižší živ. úroveň než ti Němci):DDD