Anikitos

Za předpokladu existence duše, jsou mysl a rozum její součástí, nebo jsou součástí těla?

A je mysl a rozum totéž?

Může být rozum brán i negativně – jako zdravý rozum a špatný rozum (když se říká, že má někdo ty ”svoje rozumy”)?
Protože jako příd. jméno – rozumný (člověk) – je to bráno vždy positivně…

Nejlepší odpověď
annas

Nedávno jste se na duši ptal, vysvětlovala jsem různá pojetí.

Trochu z jiného pohledu.

Např. známý "Platon tvrdí, že tělo míří jednoduše k fyzickým slastem, duše či rozum touží poznat podstatu skutečnosti, tedy v Platónově myšlení pravé jsoucno (ideje). To je nemateriální, proto zájem duše se zcela míjí se zájmy těla.

Platón podrobně vyjmenovává všechno, co patří k tělesnému životu a co znemožňuje nebo ztěžuje duši–rozumu poznání pravdy: nezbytný příjem potravy, nemoci, touhy, žádosti, obavy. Navíc kvůli tělesným potřebám (hmotným statkům) se také vedou všechny války, jež přinejmenším ubírají čas pro poznávání Proto se nakonec objevuje radikální vyjádření:

V Ústavě dospěl k rozlišení tří složek v duši – rozumu, vznětlivosti a žádostivosti (pudy)

  1. Pudová = Žádostivá – sídlí mezi bránicí a pupkem, těžko ovladatelná
  2. Citová – sídlí v srdci, souvisí s emocemi
  3. Rozumová – nejvyšší složka duše, sídlí v mozku.http://zsv-maturita.blog­spot.com/2011/05­/1-pokusy-o-vysvetleni-dusevniho-zivota.html

Co se dnes považuje za duši – opět otázka
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaky-je-rozdil-mezi-dusi-a-duchem-cloveka

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=mysl+
A. mysl

  1. základna myšlení, intelekt: lidská mysl
  2. vědomí, myšlení, myšlenky: soustředit mysl na něco
  3. mínění, smýšlení, přesvědčení: je mu to proti mysli; člověk ušlechtilé mysli

--
B.. rozum – http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=rozum

  1. schopnost člověka myslit a usuzovat: lidský, střízlivý rozum; jednat podle (zdravého) rozumu; sňatek z rozumu
  2. hovor. čast. mn. výsledek rozumové činnosti, mínění, názor 1, úsudek, (i iron., hanl.) nápad: vykládat své rozumy; tahat z někoho rozumy

♦ má patent na rozum expr. dělá, jako by všechno znal, dovedl; měj rozum! buď rozumný; mít víc štěstí než rozumu; (ne)mít zdravý rozum být (ne)rozvážný; nad tím zůstává rozum stát, nejde mi to na rozum nemohu to pochopit; nemá z toho rozum není schopen to pochopit; připravit někoho o rozum; přišlo mi to na rozum napadlo mě to; přivést někoho k rozumu; to dá rozum, atd."

Provnejte si oba významy. Z hovorového významu slova rozum se dovíte, že špatný rozum, mdlý rozum je nadsázka., někdy VÝZNAM ironický, někdy hanlivý..

Kde sídli rozum? Přece v hlavě. Říká se, že emoce, cit sídli v srdci, ale impulsy pro ně vychází z mozku. …

Záleží na tom, zda jde o kladné nebo záporné – ty zasahují třeba břicho, hrudník i končetiny.

Když srovnáte s Platónem, clo vidíte?

Už jsem zmiňovala, rozdílné názory Aristotelovy – duše je tvar těla. , tedy toho, co může být živou bytostí.

"Kdyby oko bylo živou bytostí, jeho duší by byl zrak“ …

Podle filozofie.

Další odpovědi
Drap

Mysl a rozum jsou součásti těla. Mysl a rozum neni totéž, ale vzájemně se to ovlivňuje. Rozum je jen jeden , buď je a nebo neni. Mysl však může působit někdy trochu jinak a nemusí se řídit rozumem.

dudu

Duše se může od těla oddělit, snad ji lze i vyrazit. Zůstane jen tělesná schránka /voda a něco sušiny/, kterou příroda recykluje. I když se hrdě nazýváme Homo sapiens sapiens, tedy člověk rozumný, mysl je spíš smysl.