Rokio

Za který z těchto dvou činů by byl vyšší trest? Za zatajení nálezu v hodnotě 6.000 Kč, nebo za krádež ve stejné hodnotě?

Dostal by pachatel větší trest, pokud by našel předmět v hodnotě 6.000 Kč, nebo by našel jednoho Masaryka s Palackým (hotovost v hodnotě 6.000 Kč) a neodevzdal by nález policii, nebo by větší trest dostal, pokud by se dopustil krádeže v hodnotě 6.000 Kč?

Který z těchto dvou majetkových trestných činů vám přijde více závažný?

Nejlepší odpověď
Drap

Záleželo by na rozhodnutí soudu. Vše podle okolností. Tresty by mohly být stejné, ale i rozdílné, třeba při zatajení nálezu o něco málo menší.

Další odpovědi
Emefej

Prostuduj si zákon 40/2009 Sb. Hlavní pozornost věnuj paragrafům 205 – krádež a 219 – zatajení věci.

Kelt

Pokud najdu nějaké peníze, nebo nějakou věc v nějaké hodnotě, měl bych to odevzdat, ale když nejsou svědci a já pomlčím o tom, nikdo mi nic nedokáže. Určitě nebude chodit policie a nebude mne prohlížet – to jen tak.
Když se ale dopustím krádeže, tedy znám majitele, je to samozřejmě horší a mohu za to být potrestán.
Například v potravinářském závodě si pracovníci mohou volně konzumovat výrobky, ale když chci něco přenést přes bránu a chytnou mne, je to krádež.

Kryšpín

Jak, kde a kdy, rovněž je-li to na př. bezdomovec, neb neobyčejný člověk

Emefej

Kelt > při krádeži znáš vždy majitele? Blbost!