autoromanek

Za jakých podmínek se může stát člověk opatrovníkem osoby zbavené natrvalo svéprávnosti?

Za jakých podmínek se může stát člověk opatrovníkem osoby zbavené natrvalo svéprávnosti a je stanovena zákonem lhůta, od kdy může opatrovník svévolně nakládat s movitým i nemovitým majetkem osoby zbavené svéprávnosti natrvalo?

Nejlepší odpověď
dejavu

Opatrovníka určuje soud a musí s opatrovnictvím souhlasit a pak musí jednat v zájmu opatrovaného, jinak může být i trestně stíhán. http://www.umi­rani.cz/opatrov­nictvi-dospelych.html

autoromanek

Děkuji za odpověď. Soud rozhodl,že se opatrovníkem stane obec zastoupená starostou ale z jistých účelových důvodů, k získání domu a zjištění si zdravotního stavu nesvéprávného požádala o opatrovnictví osoba (pracovník domova důchodců,znalá majetkových poměrů) na obci a ta opatrovnictví přenechala této osobě a ta začala konat a nakládat s majetkem jako vlastním. Má na to právo? Soud nic nerozhodl..

Pepa25

Opatrovnictví není možné „přenechat“. Soudem určený opatrovník musí konat s řádnou péčí až do případného zproštění opatrovnictví nebo smrti nesvéprávného. Veřejné opatrovnictví (opatrovníkem je obec) je docela nešťastné, nouzové řešení, protože starosta má většinou spoustu jiných důležitějších úkolů a nemůže dělat všechno. Ale odpovědnosti ho to nezbavujete. Pokud máte pochybnosti, napište mu dopis, co dělá pověřená osoba špatně.