Avatar uživatele
ColdBlue

Za jakých podmínek lze odstranit z příjmení -ová?

Zdravím,

nevíte, kolik stojí odstranění -ová z příjmení? Mám cizojazyčné příjmení a už od mala mi tam to -ová trhá uši. A můžou mi žádost z nějakých důvodů zamítnout?

Děkuji.

Děkuji?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? marci1 před 2976 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

"Na základě žádosti ženy, jejíž příjmení je zapsáno v matriční knize v souladu s pravidly české mluvnice, lze uvést její příjmení v mužském tvaru, jde-li o

cizinku,
občanku, která má trvalý pobyt v cizině,
občanku, jejíž manžel je cizinec nebo jejíž partnerka je cizinka, nebo
občanku, která je jiné než české národnosti."
atd.

Obraťte se na matriční úřad, tam vám určitě poradí.

http://www.te­sin.cz/zivotni-situace-detail/matrika-zenska-prijmeni-v-muzskem-tvaru-bez-koncovky-ova/

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Hans51

Pro odpověď je zapotřebí nahlédnout do zákona č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení, ve znění pozdějších předpisů.

Žádost o změnu příjmení podat můžete, bude Vám povolena v případě, kdy by Vaše příjmení bylo hanlivé, směšné, nebo byl pro to vážný důvod. Pokud byste tedy dostatečně vylíčila svou situaci a přesvědčila správní orgán o vážnosti důvodu, bude Vám příjmení změněno.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
da ny

Úřední změna jména nebo příjmení je za poplatek 1 000 Kč (obě za 2 000 Kč, doufám, že se poplatek od 6/2015 nenavýšil ;)).
Vyřídíte na matrice = podáte žádost, odůvodníte, počkáte na vyřízení.
Pak nový OP (ŘP, pa, kartička ZP) a snad kromě ČSSZ musíte všude sama nahlásit změnu jména (úřady, pojišťovny, banka…)
Snad Vám vyhoví, provdané ženy si mnoho vybírat nemohou. Je rok/čas, kdy to jde a pak to zase možné není.....

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Stačí odkaz?

Zdroj: http://portal­.gov.cz/portal/ob­can/situace/152/158/4­247.html#obsah

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

změna pohlaví

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
da ny

Např. psychické trauma, dlouhodobý pobyt/život v zahraničí bývá „dobrým“ důvodem 😉

před 2976 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek