ColdBlue

Za jakých podmínek lze odstranit z příjmení -ová?

Zdravím,

nevíte, kolik stojí odstranění -ová z příjmení? Mám cizojazyčné příjmení a už od mala mi tam to -ová trhá uši. A můžou mi žádost z nějakých důvodů zamítnout?

Děkuji.

Děkuji?

Nejlepší odpověď
annas

"Na základě žádosti ženy, jejíž příjmení je zapsáno v matriční knize v souladu s pravidly české mluvnice, lze uvést její příjmení v mužském tvaru, jde-li o

cizinku,
občanku, která má trvalý pobyt v cizině,
občanku, jejíž manžel je cizinec nebo jejíž partnerka je cizinka, nebo
občanku, která je jiné než české národnosti."
atd.

Obraťte se na matriční úřad, tam vám určitě poradí.

http://www.te­sin.cz/zivotni-situace-detail/matrika-zenska-prijmeni-v-muzskem-tvaru-bez-koncovky-ova/

Další odpovědi
Hans51

Pro odpověď je zapotřebí nahlédnout do zákona č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení, ve znění pozdějších předpisů.

Žádost o změnu příjmení podat můžete, bude Vám povolena v případě, kdy by Vaše příjmení bylo hanlivé, směšné, nebo byl pro to vážný důvod. Pokud byste tedy dostatečně vylíčila svou situaci a přesvědčila správní orgán o vážnosti důvodu, bude Vám příjmení změněno.

da ny

Úřední změna jména nebo příjmení je za poplatek 1 000 Kč (obě za 2 000 Kč, doufám, že se poplatek od 6/2015 nenavýšil ;)).
Vyřídíte na matrice = podáte žádost, odůvodníte, počkáte na vyřízení.
Pak nový OP (ŘP, pa, kartička ZP) a snad kromě ČSSZ musíte všude sama nahlásit změnu jména (úřady, pojišťovny, banka…)
Snad Vám vyhoví, provdané ženy si mnoho vybírat nemohou. Je rok/čas, kdy to jde a pak to zase možné není.....

anonym

Stačí odkaz?

Zdroj: http://portal­.gov.cz/portal/ob­can/situace/152/158/4­247.html#obsah

anonym

změna pohlaví

da ny

Např. psychické trauma, dlouhodobý pobyt/život v zahraničí bývá „dobrým“ důvodem 😉