Avatar uživatele
bamavo

Za jakých podmínek bude mít dítě výrazně hnědookých rodičů (obou) oči šedé? Není nikdo z rodiny, kdo by šedé oči měl.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? BEAES před 4256 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
Miroslavst

Otec může mít jinou barvu očí, přitom rodič muž to nemusí vědět :D

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
quentos

může to přeskočit od kohokoli z bůhvíkolikátého kolena...

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
BEAES

Oko
Hnědá, modrá a zelená barva představují nejběžnější barvy našich očí. Vedle nich však existuje paleta dalších barev, které jsou určitou kombinací již zmíněných barev. Mnoho lidí se rodí s šedýma očima, které se během vývoje mění na modrou či hnědou barvu. Kolik však ve skutečnosti opravdu o barvě očí víme?

To, že naše oči mají určitou barvu je dáno především koncentrací pigmentu melaninu v oční duhovce. Duhovka je část oka, nacházející se mezi rohovkou a nitrooční čočkou a právě ona je tou barevnou částí oka, kterou je vidět. V případě, že duhovka obsahuje pigment na obou stranách, světlo vstupující do oka se odráží tak, že duhovka má hnědou barvu. Někdy se však na povrchu duhovky nenachází žádný pigment, popřípadě jen ve velmi malém množství. Tehdy světlo reaguje se šedými duhovkovými vlákny a duhovka tak získává modrou barvu. Velikost a vzdálenost vláken a stromatu buněk duhovky podmiňuje "modrookosť" nebo "zelenookost".

I když většina duhovek má hustotu pigmentu na zadní straně velmi podobnou, tak u určitého procenta populace je tato hustota nižší, což má za následek to, že světlo které dopadá do oka se neodrazí od duhovky, ale prochází až na sítnici a až tam dochází k odrazu. Na sítnici se toto světlo odráží od sítě krevních tepen a vlásečnic. Výsledek je takový, že odražené světlo má červenou barvu a vzniká takzvaný červený reflex, který běžně vidíme na fotografiích v podobě červených očí. U lidí s nižší hustotou pigmentu tento červený odraz však způsobí to, že interakcí s modrou nebo hnědou barvou je výsledná barva duhovky výrazně modrá nebo fialová.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
janek66

Genetika je nevypočitatelná,u očí to ještě jde,ale když se třeba tmavovlasým rodičům narodí rusovlasé dítě po nějakém prapředku-to je pak problém vysvětlit.:-)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Mili @

Může to zdědit po pratetě svého bratrance ze čtvrtého kolena, třeba!
:-)

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Rodina a vztahy