Frogman

Za jakých okolností může soud zrušit předmanželskou smlouvu?

„V určitých případech může soud předmanželskou smlouvu zcela zrušit – i pokud jsou všechny její náležitosti v pořádku. V určitých případech může soud smlouvu značně omezit – opět i pokud je smlouva legálně v pořádku.“
Zdroj: https://www.fi­nancniblog.cz/jak-funguje-resp-nefunguje-predmanzelska-smlouva-prakticke-info-do-zivota/

Nejlepší odpověď
annas

Odpovídám na doplnění otázky, pokud někdo nechápe.

Uzavřenou smlouvu lze pak kdykoliv v budoucnu opět formou notářského zápisu zrušit nebo změnit její obsah, pokud se na tom oba manželé dohodnou,“ dodává Zeman.

https://www.no­vinky.cz/zena/vzta­hy-a-sex/clanek/pred­manzelska-smlouva-ma-v-dnesni-dobe-skutecne-smysl-i-kdyz-neresi-vse-240264

Pro zrušení předmanželské smlouvy se uvádí jen to, že soud může zrušit, pokud jde o závažné skutečnosti.

Vložila jsem odkaz na SJM, může to být něco podobného.

--
Něco v odkazu -JUDr. Petr Fiala, advokát aj.

Zrušení společného jmění manželů s pomocí soudu

najdete nějaké

https://www.e­pravo.cz/top/clan­ky/jak-se-vyhnout-dluhum-marnotratneho-manzela-a-ochranit-pred-nimi-spolecny-majetek-97754.html

Další odpovědi
autacek

Článek obsahuje řadu nepřesností, tak jej ber s rezervou. Ale předpokládám, že soud může k takovému kroku přistoupit jen v krajních případech, kdy byla smlouva uzavřena pod tlakem a mimo svobodnou vůli účastníků, když smluvní strany nebyly obeznámeny se skutečnostni (že je druhý miliardář), již míň pak pak bych to viděl pro důvod poškozování věřitele, či ochrana právních zájmů dítěte… to pak nemusíte uzavírat nic.

Dokonce bych si troufl tvrdit, že článek je ve výpočtech celý špatně, neb principielně jsou majetkem i peníze a majetek nabytý před manželstvím do SJM nespadá, tudíž se ani jako SJM v případě rozvodu nebude dělit.

Bobek 2

Předpokládám, že smluvený manželský majetkový režim podle § 716 a násl. občanského zákoníku může soud změnit podle § 717 odst. 2 v případech, kdy může stanovit režim založený rozhodnutím soudu podle § 724 a násl., tj. takovým soudním rozhodnutím lze pouze zúžit nebo zrušit společné jmění manželů, nikoliv ho rozšiřovat na úkor jejich samostatného jmění. Takové rozhodnutí může vydat soud na základě návrhu jednoho z manželů ze závažných důvodů, přičemž Závažným důvodem je vždy skutečnost, že manželův věřitel požaduje zajištění své pohledávky v rozsahu přesahujícím hodnotu toho, co náleží výhradně tomuto manželu, že manžela lze považovat za marnotratného, jakož i to, že manžel soustavně nebo opakovaně podstupuje nepřiměřená rizika. Jako závažný důvod může být shledáno také to, že manžel začal podnikat nebo že se stal neomezeně ručícím společníkem právnické osoby.

Jinými slovy – pokud předmanželská smlouva stanoví, že každý manžel má svůj majetek a společné jmění je minimální, soud to změnit nemůže. Pokud ale předmanželská smlouva stanoví větší rozsah společného jmění (tedy je to vlastně stav blízký tomu, kdyby žádnou předmanželskou smlouvu neměli), pak může soud jednoho z manželů ochránit před druhým manželem tím, že určí, o co se kdo z manželů zasloužil, a rozhodne tak, aby ho o to ten druhý manžel nemohl připravit.

Pokud se ovšem manželé poté znovu usmíří, tak svou další dohodou mohou takové rozhodnutí soudu „přebít“ a zrušit (§ 725). Ta možnost soudního rozhodnutí je určena právě jen pro případy, kdy se manželé nedokážou dohodnout a je třeba jednoho z nich chránit před druhým.

Megan.ren

S touhle situací jsem se sice ještě nesetkala, ale předmanželskou smlouvu jsem řešila u https://www.ci­kr.cz/sluzby/ro­dinne-pravo/, takže bych se obrátila na ně. Hodně štěstí!

martinabonuc

Dobrý den! Jsem Martina Bonucci a toto je můj příběh. Po 3 letech rozpadlého manželství mě manžel opustil se třemi dětmi a můj život byl zničen. Chtěl jsem to všechno ukončit, málem jsem spáchal sebevraždu, protože jsem byl tak depresivní. Celou tu dobu jsem byl tak emocionálně depresivní a život mi připadal bezvýznamný. V osudný den jsem při brouzdání po internetu narazil na několik svědectví o doktoru Udamovi. Někteří lidé svědčili, že to přivedlo jejich Ex zpět, někteří svědčili, že to obnovuje dělohu a léčí nemoci pomocí jeho bylin. Víc mě zajímalo usmíření s manželem, které Dr. Udama umožnil za 3 dny. Nyní je můj manžel zpět a od té doby žijeme šťastně. Děkuji. Zde zanechám váš kontakt na všechny. E-mail: udamaada@yahoo.com Volejte / Whatsapp: +27 65 897 8226

martinabonuc

Dobrý den! Jsem Martina Bonucci a toto je můj příběh. Po 3 letech rozpadlého manželství mě manžel opustil se třemi dětmi a můj život byl zničen. Chtěl jsem to všechno ukončit, málem jsem spáchal sebevraždu, protože jsem byl tak depresivní. Celou tu dobu jsem byl tak emocionálně depresivní a život mi připadal bezvýznamný. V osudný den jsem při brouzdání po internetu narazil na několik svědectví o doktoru Udamovi. Někteří lidé svědčili, že to přivedlo jejich Ex zpět, někteří svědčili, že to obnovuje dělohu a léčí nemoci pomocí jeho bylin. Víc mě zajímalo usmíření s manželem, které Dr. Udama umožnil za 3 dny. Nyní je můj manžel zpět a od té doby žijeme šťastně. Děkuji. Zde zanechám váš kontakt na všechny. E-mail: udamaada@yahoo.com Volejte / Whatsapp: +27 65 897 8226

autacek

@annas zase odpovídáte na něco úplně jiného

Bobek 2

To sice ano, ale k věci tam taky větička je: „soud může zrušit, pokud jde o závažné skutečnosti“. Takže kdyby si annas místo nekonkrétního žvanění právníků a publicistů našla ten jeden jediný a obecně známý zákon, který tu problematiku pěkně přehledně na jednom místě řeší, tak by v § 724 odst. 2 našla poměrně konkrétní definici, co se pro tento účel rozumí těmi závažnými důvody.

Chce to jen mít základní znalosti a umět jít ke kořeni informací, nejen sem kopírovat to první, co Google na člověka vyplivne.

autacek

Tak dotaz zněl na situaci citovanou z článku,

„V určitých případech může soud předmanželskou smlouvu zcela zrušit – i pokud jsou všechny její náležitosti v pořádku. V určitých případech může soud smlouvu značně omezit – opět i pokud je smlouva legálně v pořádku.“

A na to tu stále odpověď nepadla. Na zrušení, nebo omezení SJM se tu nikdo neptal. Dotaz zní na přesně opačný stav, kdy smlouva je, ale soud ji zruší.