_136

Za jak dlouhou dobu by mohl obyčejný pracující jedinec splatit hypotéku na bydlení v osobním vlastnictví v Praze?

Pořad přemýšlím za jak dlouho by mohl obyčejný pracující člověk splatit hypotéku za bydlení v Praze kdyby si koupil např. 3+kk v osobním vlastnictví za 2.500.000 Kč v původním stavu. Je vůbec v této moderní době takovou sumu možné bance splatit? Diky

Nejlepší odpověď
autacek

V Praze se dnes prodávají 3+kk za 2.500.000,– Kč?

Jinak počítej tak 20–30 let, v návaznosti na výši tvého platu, jak vysokou splátku si můžeš dovolit, aby ti zbylo ještě na život. Pochopitelně že když na to budete dva vydělávající, bude to o něco jednodušší.

Další odpovědi
JežíšKristus

  1. Vydělej 3 miliony
  2. vlož je na Mintos, budeš mít úrok 12 % ročně, tj. 300K za rok po zdanění
  3. Kup si nemovitost za kolik milionů chceš, jen se musíš vejít do hypotéky 25K/měsíc (300K rok) aby to zaplatil úrok z Mintosu

Dochy

Záleží na Tvých schopnostech. Obvyklé platy v Praze splacení 2.5M dovolují. Zkusil jsem jednu kalkulačku a tam vychází hypo 2,5M při zástavě 3M na 20 let se splátkou asi 13 500. Předpo­kládám, že do bytu 3+kk nejdeš sám, ve dvou by měl být příjem někde jinde. Průměrná hrubá mzda je cca 42000, čistá bude kolem 32–35 tis, zbude ti kolem 15–20 tis na běžné výdaje. I když budeš brát kolem 30 hrubého, dalo by se vyžít, ale asi to bude trochu bolet. Ve dvou s podobnými příjmy v pohodě. S rodinou – záleží jak si to zařídíte. V každém případě musíš mít část připraveno z jiných zdrojů (1. nedovolí 100% hypotéku, 2. odhad obvykle vychází ještě nižší než je kupní cena, 3. budeš muset zaplatit i daň)

Pepa25

Pokud je někdo sám, tak snad ani nemá důvod si kupovat byt (a už vůbec ne 3kk) do OV, ne? Ze dvou průměrných platů už je situace úplně jiná …

LiboNovy

Bohužel budu muset nejdříve uzemnit vaše finanční představy – v Praze sežene za 2,5 milionu tak leda garsonku. Přečtěte si pořádně tento článek (https://www.mam­byt.cz/byt-na-investici/koupe-bytu-bydleni-a-investice-cast-2/) kde máte přesně rozepsáno a propočítáno co všechno obnáší koupě bytu do osobního vlastnictví když v něm chcete i bydlet (tzn. není na investici).

Je to sice mnohem realističtější příklad než vaše představy, ale i tak se bude ve skutečnosti hodně věcí lišit v závislosti na vaší konkrétní finanční situaci.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.