dust8

Za jaké přestupky se v historii přivazovala k noze koule?

Nejlepší odpověď
annas

Třeba v ČSR v 50. letech

"korekce = cela pro nápravu vězňů

„Pro ty, kteří byli nejtvrdšími odpůrci vyšetřovatelů, byla "korekce“, která se nacházela vedle vyšetřoven StB. Nebylo zde ani světlo, vězni zde umístnění byli „zakováni“ (na nohách jim byly připevněny kovové manžety uzavřené nýtem a propojené řetězem, z boku byly připevněny asi 20kilogramové koule).Vězeň zde mnoho dní nedostával jídlo."

http://www.to­talita.cz/vez/vez_­vez_uhh_02.php

„Hmotnost železné koule na konci krátkého řetězu omezuje tempo, kterým se jeho uživatel může pohybovat, což ztěžuje jakýkoli pokus o útěk.“ Velmi čast
v britském impériu a ikolonilích.
https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Ball_and_cha­iné

Vzpomněla jsem si na Hugova Jeana Valjeana, který byl odsouzený za krádež krajíce chleba. Protože se mu podařilo utéct, dozorci mu pak po chycení uvázali kouli na nohu, aby nemohl utéct.

Takže byl to jakýsi tsrest pro ztížení útěku.

Další odpovědi
Edison

Koule na noze nebyl trest, ale opatření k zabránění útěku.