seira

Za jak dlouho vyprchají výpary ze rtuti, když se rozbije teploměr?

Doplňuji:
Nehoda s teploměrem se mi stala před měsícem. Ale po čtrnácti dnech jsem ještě jednu kuličku našla pod sporákem. Proto se tu ptám na výpary. Mám obavy, aby ještě nějaký zbytek nebyl někde v koutě a my to tu fetovali. ☹

Nejlepší odpověď
cynique

I kdyby se ortuť ponechala v místnosti, tak nebudou dosaženy škodlivé koncentrace.
Ortuť se odparuje velmi pomalu (pri 20ˇC) – tlak nasycených par je 0,001201 torru! 1g rtuti (při ploše 1cm2) se odpaří zhruba za 110 týdnů. V jednom lékařském teploměru je cca 0,6g rtuti, ten se odpaří za cca 65 týdnů.
Větrání 24 hodin, ventilátor a jiné rady – to je jenom iluze. Ani při „normálním režimu větrání“ se nic nestane. Je dobré sebrat co nejvíc ortuti a neroznášet ji po bytě. Není nutno podléhat panice.

Zdroj: http://www.ncbi­.nlm.nih.gov/pub­med/3810151

Další odpovědi
cochee

Nejlepší způsob, jak vysbírat rozlité kuličky rtuti, je sanace práškovou sírou nebo práškovým zinkem. Po zasypání a dvouhodinovém působení rtuť zreaguje na sulfid nebo zinkový amalgam, které už se neodpařují a nekontaminují ani vodu.

Drap

Záleží také na mnoha okolnostech. nejde jednoznačně odpovědět. jak s zachovat při rozbití teploměru se dočteš zde :
http://danyk.cz/za­kaz_teplomeru­.html

anonym

Jakmile je vyvětráš…
😉
Podstatné bude, za jak dlouho se rtuť, kterou nesebereš, odpaří – což závisí na teplotě a velikosti místnosti (množství rtuťových par ve vzduchu).

msi

v dnešních teploměrech už neni rtut

Quimby

Výpari nevyprchají, ona se ta rtu't odpařuje, takže záleží kolik jí tam bylo.
Ideální je otevřít úplně okno, vytřít to, ale bacha, rtu't by se neměla vylejvat do vody.
A do místností nechodit chvíli.

Kelt

Jedním z faktorů odpařování je tlak páry, tedy rtuťových par. Ten je za dané teploty konstantní a potom na velikosti kapky. Č9m je kapka menší, tím se rychleji odpaří. Proto se rychleji odpoří stejné množství rtuti, které se rozprskne na mnoho malých kapiček, než jedna velká kapka. Takže shromáždit veškerou rtuť na jedno místo a pak posypat sírou, vznikne HgS, nebo sesbírat nějakým kovem – vznikne amalgám. Rtuťové páry jsou jedovaté a jako těžký kov se shromažďují v organizmu. Pro ženský organizmus je to o to horší,, že to může poškodit plod.

mosoj

Zbytečné obavy. Jestli chceš rtuť dobře sezbírat ( ona tvoří malé kuličky) použij v místě rozbití magnet. Ty kuličky se na magnet spolehlivě chytí.

arygnoc

Příspěvek smazán administrátorem.

anonym

Mosoji – jen pro zajímavost, kde´s viděl magnetickou rtuť???
ROFL – ta reaguje na magnet asi stejně, jako voda nebo zlato…
;-D