sesednizkola

Za jak dlouho se stane z našeho Slunce černý trpaslík?

Existuje nějaký odhad? :)

Doplnění.

No vidíš, tady

http://www.national-geographic.cz/clan­ky/tak-zemre-slunce-pruvodce-smrti-nasi-slunecni-soustavy.html

uvádějí, že..

Za 12,4 miliardy let se ze Slunce stane bílý trpaslík. Poté, co spálí veškeré hélium, nebude stačit hmotnost hvězdy na to, aby došlo k fúzi uhlíku. Slunce odhodí své vnější vrstvy, které vytvoří působivou planetární mlhovinu. Ze Slunce zbude jen neaktivní jádro tvořené především uhlíkem. Bílý trpaslík nebude větší než dnešní Země.

Když říkáš 100 miliard let, budu ti věřit. Stejně to je už docela dlouhá doba, když konec vesmíru se odhaduje na 1000 miliard let a pak prý

„Definitivní tečku bude pro Slunce znamenat zánik vesmíru. Většina astrofyziků vám řekne, že vesmír skončí tepelnou smrtí – vše bude mít stejnou teplotu, přestanou probíhat jakékoliv chemické reakce a asi za 1000 miliard let zavládne konečná vesmírná nuda bez konce.“

Nejlepší odpověď
Kepler

Nejdřív se Slunce musí dotrtkat do stádia bílého trpaslíka, což má trvat jen chvilku: asi tak 5 – 6 mld. let. Pak si prý na 100 mld. let dáchne a pokud nebouchne jako supernova, tak teprve vyhasne. https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/B%C3%ADl%C3%BD_trp­asl%C3%ADk.

Já ale tetě Wiki nevěřím, protože podle TV a bábě s křišťálovou koulí od vedle, se to stane ještě za našeho života, s tolerancí + 10 mld. let.

Doplněno: no jo, teorií je stejně tolik, jako astrofyziků. Pravda bude stejně úplně jiná. Jak by mohla baktérie rozumět třeba elektronice?

Další odpovědi
Messerschmit

Podle vědců je tato teorie nejpravděpodob­nějším koncem vesmíru. Podle této teorie se bude vesmír do nekonečna rozpínat, a i když by se rychlost expanze snižovala, nikdy by se nezastavila. V takovémto případě by ale umírání vesmíru trvalo nepředstavitelně dlouho. Za přibližně 1025 let budou většinu hmoty vesmíru tvořit černé díry, vyhaslí bílí trpaslíci a neutronové hvězdy padající do černých děr v centrech galaxií. Za 1032 let se začnou protony rozpadat na fotony,
elektrony , pozitrony a neutrina . Veškerá hmota mimo černé díry se rozpadne. Za dalších 1067 let se začnou vypařovat i černé díry, začnou z nich unikat částice záření, a v čase 10100 let se vypaří i superhmotné černé díry. Ve vesmíru by zůstaly jen fotony a elementární částice .