Alesh

Za jak dlouho bychom jako národ vymřeli?

Koukám na graf porodnosti ČR, viz třeba hned ten graf, co nabízí Google: https://www.go­ogle.cz/search?q=po­rodnost+čr . Pro udržení populace je nutné mít něco přes 2 děti na každou ženu a z grafu je vidět, že už ani za bolševika se to nedařilo udržet. Jasný, byl tam ten sociální experiment známý jako „Husákovy děti“, ale i přes tento „motivační program“ začala porodnost zpátky klesat pod 2 děti na ženu. Po revoluci to šlo úplně po pr…, v posledních letech to je, koukám, kolem 1,5 dítěte na ženu, což je furt málo. Zajímají mě dvě věci.

  1. Pokud by bylo od teď stále přesně 1,5 dítěte na ženu, nikdo by neemigroval, ani neimigroval, za jak dlouho by měla ČR 0 obyvatel?
  2. Proč ani těm bolševikům se nedařilo udržet tu porodnost nad těmi 2 dětmi na ženu? Ta doba byla podle mě mnohem víc „prorodinná“ než třeba doba po revoluci a dost možná i ta doba dnešní.

Odpovědi
Kepler

ad 1. Nikdy, počet obyvatel by se pouze nule neomezeně blížil (čistě matematicky). Vlastně ano – až by poslední český pár měl jen jedno dítě. To je úloha pro matematiky, na tu já jsem pako.
ad 2. To už by byla spekulace. Možná podpora nebyla dostatečná, možná lidi po r. 1968 byli frustrovaní a nikomu se nechtělo přivádět děti do „normalizačního“ světa. Všichni viděli jak se celá naše země řítí do beznaděje. To je ale jenom můj názor.

xxx3

1/ výpočet přenechám jiným (beztak se jedná o fikci)
2/ tady se bude jednat o víc faktorů. I za „komunismu“ se prorodinná politika proměňovala, nicméně ani velké množství pobídek k dětem nemusí zaručovat úspěch (pokud má být úspěchem ta známá „kvóta“ 2,1 dítěte na ženu). Řekl bych, že důležitým faktorem je kvalita sociálního systému a důchodového zabezpečení, která jde naopak proti vyšší porodnosti. V minulých dobách bylo početné potomstvo způsobem, jak si zajistit důstojné stáří, tato motivace do značné míry zmizela. Pak by tu mohly být důvody náboženské, ale ty v našich krajích rovněž nehrají roli (přes momentálně populární řeči o tradicích). Další věcí je, že děti jsou dnes pro řadu lidí svým způsobem „překážkou“ pro budování kariéry, ale i překážkou možnosti „užít si život“, jak to sugerují v současnosti nebývale široké možnosti konzumního vyžití. Jistě se do toho všeho promítá ještě řada dalších možností, jako je diametrálně jiný přístup k hledání partnera, genderová rovnoprávnost etc. Jinak řečeno, moderní společnost pořizování dětí moc nepřeje, takhle situace není záležitostí pouze naší země.

Kryšpín

Nemohu posoudit za budování komunismu, ovšem nýní, hamty-hamty, majetky, požitky, pohrdání dětmi, raději psa než dítě, dezorientovní sexu-občané, gay a lésby, tudíž příliv imigrantů a míšunk s čechy časem bude nutný, nechť se bouří samurajové a další až po důchodce na Hradě

Alesh

Pokud zbude poslední pár, pak v ideálním případě bude mít holku + kluka a ti už nebudou mít k sobě partnery, čili vymřou. Pokud by spolu měli zas těch průměrných 1,5 dítěte, pak už je riziko, že to budou třeba 2 děti stejného pohlaví či již z jiného důvodu nebudou plodní nebo se už těch 1,5 dítěte zaokrouhlí dolů na jedno dítě a to se již nebude mít s kým rozmnožit. 😉