Larissa

Za dva týdny jdu na operaci. Vím, že mě uspí, ale mám strach, že se proberu.

Budou mě operovat v částech břicha. Mám strach. V noci se budím z nočních můr, jak na operačním sále se probudím, otevřu oči a nahne se na mě bolest, dají mi i morfium? Je možné, že bych to i tak vnímala?

Strašně moc se bojím. Nedokážu teď moc ani fungovat, jen na to myslím a kapičky potu se mi stékají po tvářích a klepou se mi strachem ruce.

Může strach vést k tomu, že se pacient probere za „uspání“?

Ptala jsem se lidí okolo, ale bu´d s tím neměli zkušenost, nebo řekli „no comment“…

To je tak strašný?

Nejlepší odpověď
hanulka11

proděláš předoperační vyšetření a také u tebe bude anesteziolog, který bude vše hlídat …podle tvé váhy, délky zákroku se určuje hloubka narkozy, neboj se on si to moc dobře ohlídá i kdyby nastalo něco nepředvídaného bude u tebe a přidá ti /„na spánku“ /neboj…ale to je normální …mnoho lidí se bojí a kdo by tam šel s klidem …nikdo

narkozu jsem dostala dostikrát a vždy jsem spala jako zabitá .....

Další odpovědi
Anizbor

Ničeho se neboj,opravdu,až se probudíš po operaci,bude šťastná,že to máš za sebou,strach je děsný,moc dobře to znám,ale klidě to lékaři řekni,jak se moc,moc bojíš a dají ti něco na uklidnění,za svůj strach se nemusíš stydět,má ho obyčejně každý,ale určitě se během operace neprobudíš,věř lékaři,zeptej se ho na to co tě tak moc trápí,oni ti jistě pomohou.

Mapel

Nejstrašnější ze všeho je to čekání. Proto jsem si vy vybírat ten nejbližší termín a vždy jako první. Vlastní operace je už hračkou a nehrozí, že by jsi se probrala uprostřed operace. Pro příklad:

Asi před 30 lety jsem byl na biopsii jater. Na tuto minioperaci (lokální umrtvení) jsme šli dva a já jako první. když jsme se sešli na JIPce, tak mi řekl: „Já když tě viděl, jak jsi zelenej, tak jsem dostal takovej strach.“

Před 9 lety jsem prodělal 3 operace současně. Napíchli mi žílu, díval jsem se na sestřičky ....... a jen přemýšlel kdy už přijde doktor a začne operace. A pak jsem si uvědomil, že jsem po operaci a vlastně se probouzím. Ty tečky znamenají, že probíhala operace a já si ani neuvědomil, že jsem usnul.

Opravdu to nejhorší je čekání. Začni si rovnat recepty, uklízet střihy na šaty, listovat knihama atd. Hlavně něco dělej a nečekej. To je to nejhorší na celé operaci.

Nikkol

Já jsem měla z anestezie taky hrozný strach a bylo to v pohodě. Anesteziologovi jsem říkala ať mi vysvětlí, co se mnou který lék udělá. Pak mi řekli, ať napočítám do deseti. já napočítala do tří a pak jem najednou byla v posteli na pokoji a stála u mě sestřička.
Trochu strachu je zdrávo, ale nepřehánět to. Vůbec si nepřipouštěj něco špetného. Bude to dobré 🙂

janek66

Larisso, ničeho se neboj.Dnešní „narkózy“ jsou naprosto spolehlivé, při operaci se určitě neprobereš.
A strach z operace vůbec nemusíš mít.Ještě na pokoji ti píchnou „oblbovák“ a pak už je ti všechno jedno.Po operaci je taky dokonalá meditace.Měl jsem „rozpáraný“ celý hrudník a bolest jsem ani po operaci prakticky necítil.
A třeba se vás večer před operací sejde dobrá „parta“ pacientů jak se povedlo mě a i ten večerní klystýr jsme prožívali s úsměvem na rtech. 🙂
Přeji mnoho štěstí a brzké uzdravení.

Děda Louda

Leckdo by ti mohl závidět. Naprostá většina pacošů má naopak strach z toho, že se neprobere.

Tulačisko

Larisso, vůbec se nebojte. Já jsem se bála zase že se neprobudím, jak psal Děda Louda. Po uspání si už vůbec nic nepamatuju, ani to jak jsem usnula, vůbec nic. A pak už jsem jak jsem se probudila. Jinak když to řeknete doktorum, že se bojíte, tak by Vám mohli dát možná – záleží na nich – něco na uklidnění před operací.