dust8

Za co všechno musí člověk platit, i když to nevlastní?

Vím o TV, rádiu a popelnici.

Odpovědi
Drap

Pokud nevlastníš Tv ani rádio, ani žádné podobné zařízení kde bys mohl vysílání popřípadě naladit, tak platit nemusíš. Poplatek za popelnice má každá obec stanovený jinak, podle své vyhlášky a je to vlastně daň vybíraná formou poplatku. Stejně tak musíš platit všechny ostatní daně, včetně zdravotního a sociálního, kterým podléháš.

Pepa25

Otázka je poněkud zvláštní, navíc obecně formulovaná, ale pokusím se odpovědět …
Každý musí platit to, co vyplývá ze zákona nebo ze smlouvy. Ze zákona vyplývá především placení daní (z příjmů, nemovitostí atd.) a poplatků (za psa, koncesionářských poplatků z TV/R). Dále se musí ze zákona platit pojistné za soc. a zdravotní pojištění. Spousta poplatků vyplývá ze smluv: v případě nájemní smlouvy byt člověk nevlastní, ale musí platit nájem a služby. Pokud si půjčím, pak bance musím splácet úvěry vč. úroků a poplatků atd. atd.
V případě popelnic se liší platby podle obce, někde je to místní poplatek, ale jinde se platí od popelnic (nebo v platbě za služby v případě bytu).

Dochy

Tak třeba silniční daň (podnikatelé) – platíš, přestože silnici nevlastníš 😉
Pak vlastně všechny služby… Kadeřnici platíš dokonce za to, že Ti něco sebere 😉
( © Svěrák, možná Smoljak, Lipský – i když oni použili případ s chirurgem a slepákem tuším)