bolak

Za co se uděluje Cena Ptáka Noha?

Nejlepší odpověď
annas

Cena souvisela se skupinou Šafrán, iniciátorem udělování ceny byl Jaroslav Hutka Podle členů je jasné, o jaký typ písničkářů šlo . .něco víc než Folk & Country. – snaha přinést posluchačům upravenou aktuální lidovou píseň.

ŠAFRÁN
„Šafrán bylo neoficiální sdružení městských písničkářů, které vzniklo v roce 1972 z iniciativy Jaroslava Hutky. Manažerem sdružení se stal Jiří Pallas a členy Šafránu se postupně staly tehdejší významné folkové osobnosti: Jaroslav Hutka, Vladimír Merta, Petr Lutka, Vlastimil Třešňák, Vladimír Veit, Jan Burian a Jiří Dědeček, Bohdan Mikolášek, Dagmar Voňková, Zuzana Homolová, Pepa Nos, skupiny Marsyas a ČDG, ale i výtvarník Jiří Slíva, hudební publicista Jiří Černý a další
Členové Šafránu vytvářeli postupně síť klubů, kde mohli vystupovat, snažili se o "legalizaci“ svého snažení i značky, v tom jim pomáhali například redaktoři časopisu Melodie, kteří uveřejňovali téměř v každém čísle nějakou zmínku o Šafránu.

Jaroslav Hutka vymyslel i soutěž o ptáka Noha, jíž se Šafrán snažil objevovat další písničkáře. Podařilo se vydat několik nahrávek (dvě Hutkovy LP lidových písní a několik singlů), profilové album Šafránu se již do obchodů nedostalo. Členům Šafránu se podařilo během několika let vybudovat zcela nezávislý ostrov svobody v totalitním Československu, takže se logicky většina písničkářů stala předmětem zájmu Státní bezpečnosti. Labutí písní Šafránu byl festival Pezinok 1977. Jaroslav Hutka, Vladimír Veit, Vlastimil Třešňák a Jiří Pallas byli v souvislosti s pronásledováním signatářů Charty 77 donuceni odejít postupně do exilu a Šafrán jako takový přestal existovat, zbylí hudebníci pokračovali ve své kariéře již každý na svou vlastní pěst. Jiří Pallas založil ve Švédsku vydavatelství Šafrán 78, v němž vydal dvě desítky gramofonových desek. Po listopadu 1989 pokus obnovit sdružení Šafrán formou akciové společnosti ztroskotal zejména na rozdílných představách jednotlivých členů o tom, jak by měla tato společnost existovat.
V roce 2005 začalo historii městského písničkářství 70. a80. let systematicky mapovat nakladatelství Galén, vydalo monografii Přemysla Houdy o sdružení Šafrán, řadu samostatných autorských publikací jednotlivých písničkářů a jejich CD."

http://www.su­permusic.sk/spra­va.php?idspra­vy=310019

Další odpovědi
ivzez

V písničkářské soutěži bych to tipovala na cenu pro autora/y.

bolak

ivzez: nojo, ale za co přesně?