jana érová

Z mluvnice

známá mi tvrdí, že mohu použít slova – s mladýmA ženami, že prý existuje výjimka. Já tvrdím, že je jen – mladýmI ženami, nebo snad -mladýma ženama – to je také hrůza..jak to tedy je? Děkuji A kdy se dozvím odpověď?

Odpovědi
Nuk nuk

S mladýmA ženami i mladýmA ženamA je záležitost nářečí a hovorového jazyka, nikoliv spisovné češtiny. (Ve druhém případě jde možná ještě o jakýsi hovorový pozůstatek dvojného čísla, ovšem ve spisovném jazyce se nepoužívá).
Ve spisovném projevu lze použít pouze Vámi obhajovanou verzi „s mladýmI ženamI“

JayDee446

S ženami je to hloupost – samozřejmě. Jediné výjimky jsou v částech těla. Například „šikovnýma rukama, odstátýma ušima, modrýma očima“.

Renča

Přesně tak. A hovorově jen S MLADÝMA ŽENAMA, ta kombinace vypadá fakt divně.