_136

Z kterých zemí se dováželo západní zboží, prodávané v tuzexu v dobách československého socialismu?

Nejlepší odpověď
led

Z kapitalistických zamí. Napísať sem všetky by zabralo neúmerne veľa miesta.
Ale jeden štát, v ktorom boli vyrábané „západné výrobky“ predávané v Tuzexe prezradím. Bolo to pre kupujúcich tajomstvo. Ten štát bol ČSSR. Ano, veľa výrobkov bolo vyrábaných u nás, na objednávku zo Západných firiem s ich značkou, prípadne to bol vrátený tovar z exportu na Západ. (napríklad farebný odtieň nespĺňal požiadavku zákazníka, tak ho vrátil)

Další odpovědi
da ny

Nejčastěji z evropských (NSR, Itálie, Francie, belgie, Holandsko aj.), Z Japonska, Indie
i Jugoslávie, z různých kapitalistických zemí. Co kde sehnal podnik PZO, s ohledem na poptávku.
Prodávaly se potraviny, oblečení, látky, automobily (včetně Škodovek), elektronika,
šperky (včetně českých granátů), porcelán, drogerie, parfémy, kočárky a další zboží. Český křišťál, růžový porcelán, a cibulák. V Tuzexu musela být nabídka zboží pro cizince :D
Ovšem podobné zboží, se od určité doby (potraviny, oblečení) dalo v prodejnách Luxusu, Labužník či Delikatesy za Kč. V Praze byla francouzská, ruská, aj. prodejna. Tu a tam se objevilo některé západní zboží v prodejnách (větší, nebo koupěschopná města. Koupěschopná města = průmyslové, hornické oblasti, s horším životním prostředím, s dostatkem práce s vyššími mzdami, za tu dřinu a přesčasy).
Bylo s podivem, že v Čechách se např. kočárky zn. Stegner daly koupit jen v Tuzexu. Ve stejné době se na Slovensku prodávaly v Priorech. (Za Husáka byli Slováci ve výhodě).

Z automobilů i Fiat, Např. šachty nakoupily pro zaměstnance v Tuzexu Fiaty od 5OO po 127. V r. 1969 si rodiče místo objednané 750, z finančních důvodů pořídili Fat/ka 600 D. Vyměnili poukaz se solventnějším zaměstnancem. Z Prahy přijel štrúdl asi 50 ks navoskovaných vozů :)

Arne1

Z různých, co levně sehnali.
Zajímavé je, že původně Tuzex vznikl pro získávání deviz za prodej našeho (tedy Československého) exportního zboží. Až později se k tomu přidalo zboží dovozové.

Hlada

Elektronika a optika z Japonska, Hong Kongu, Thai-wanu a NSR, auta evropská a japonská. Potraviny a oblečení neumím posoudit.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

da ny

Nejvíce zboží bylo asi z NSR.
Českým občanům chodilo dědictví, pravidelně důchody, výživné ve valutách.
Dostali za ně tuzexové poukázky, za které nakupovali v Tuzexu, Cizinci a legálně vystěhovaní bývalí občané ČSSR kupovali v prodejnách Tuzex české žádané a luxusní zboží.
Příjemci tuzexových poukázek je prodávali s menším či větším ziskem sousedům, známým, českým spoluobčanům, vexlákům apod. Ti s nimi dále kupčili.