annas

Z kterého díla jsou tato slova? Proč se toto nedokončené dílo stalo nejčtenější a také nejslavnější českou knihou?

„Poctivej člověk je všude váženej, ctěnej, spokojenej sám se sebou a cítí se jako když jde ležet a může říct: "Dneska jsem byl zase poctivej.“ Proč se tomuto hrdinovi říká „geniální idiot“?

Autor zemřel 3. ledna xxxx.

Nejlepší odpověď
hanulka11

Je to ze Švejka.
Dílo bylo i zfilmováno

zde jsem našla něco co asi vás bude zajímat

Josef Švejk" a Německo

Berlín a Německo přinesli „dobrému vojáku Švejkovi“ jeho neutuchající slávu. V době, kdy v Československu byla kniha považována za „bezcennou prasárnu“, která českému národu v cizině bude pouze škodit, odhalili Němci v díle symptomy velkého umění a bezkonkurenční originality (Jan Berwid-Buquoy, česko-německý haškolog).

Kurt Tucholsky: V celém světě literatury, neznám žádnou podobnou knihu.
Následující proniknutí „Josefa Švejka“ do světové literatury je bezesporu velkou zásluhou berlínského režiséra Erwina Piscatora. „Josef Švejk“ se objevil na prknech „Divadla na Nollendorfském náměstí“ v Berlíně v letech 1927–28. Úspěchy onoho německého režiséra vyvolaly zájem světové veřejnosti pro tuto ojedinělou společenskou grotesku: Po Německu přichází Sovětský svaz a Velká Británie…

Oficiální kruhy První republiky stály vůči tomuto ojedinělému dílu velmi zamítavě a cenzura jej na nějakou dobu dokonce pozastavila. Bez berlínského uvedení na scénu Piscatorova divadla a silného zájmu německého publika, nelze vyloučit, že by Hašek s jeho „Josefem Švejkem“ zašli někde v ústraní jako bezvýznamní „rebelanti

z Wikipedie

Další odpovědi
vagra

Jaroslav Hašek zemřel 3. 1. 1923 a jeho přátelé si mysleli,že tu zprávu vypustil Jaroušek,jako už několikkrát předtím. Český novinář a spisovatel – autor příběhů vojáka Švejka a mnoha dalších povídek,glos a podčárníků.
Tento geniální idiot je milován i zatracován – podobně jako samotný autor díla Jaroslav Hašek. Provokatér, opilec a lenoch, životní ztroskotanec –tak charakterizovali tehdy nedoceňovaného spisovatele jeho známí.....nedo­končená část humoristického románu Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války, se jmenuje „Pokračování slavného výprasku“ a dopsal ji humorista Karel Vaněk.
Román je oblíbený mezi lidmi především proto,že Hašek volí jednoduché a srozumitelné výrazové prostředky, píše přehledně a jazykem obyčejného člověka a vše směřuje k zesměšnění nesmyslného válčení a starého řádu.Neméně pak Švejkově úspěšné snaze přežít.

Zdroj: E.A.Longen-Můj přítel J.Hašek