bolak

Z jakýho důvodu bolí porod?

Myslím z evolučního hlediska. Třeba když je zlomenina, nebo infekce v těle, tak všechny ty bolesti nebo teploty, který při tom jsou, mají svůj důvod, ale když se rodí, tak přece nejsou potřeba takový bolesti. Vyteče plodová voda a je jasný že se bude něco dít, tak proč mozek nevyšle nějaký endorfiny nebo podobnej sajrajt, aby se ta bolest byla mírnější.

Prosím pokud už jste narazili na nějak vědeckej článek týkající se tohohle tématu, tak sem s ním, ale stejně tak i vaše skromné teorie jsou vítány…

Nejlepší odpověď
annas

Jde o vyjádření lékaře-gynekologa, porodní asistentky. Opět neupravený překlad.

Bolest kontrakcí je viscerální bolest způsobená děložní snahou tlačit dítě do pochvy. To viscerální bolest je typ bolesti, která pochází z vnitřních orgánů, přesně stejné jako viscerální bolesti útoku žlučníku nebo ledvin kámen. Viscerální bolest signály se přenášejí do míchy prostřednictvím míšních nervů dolní hrudní a horní bederní obratle a odtud do mozku.

Tak proč porod bolí? Vzhledem k bolesti! Bolest, která je vyrobena nervových signálů, přenáší do míchy, a přeneseny do mozku v přesně stejným způsobem, jako viscerální a parietální bolesti z jiné části těla.

že žena by mohla zažít porod bez bolesti .

… Jen kdyby byla větší znalosti o porodu.
… Kdyby nebylo socializované věřit, že práce je bolestivá
… Kdyby jen ona snědla pravdu a vykonával.
… Jen kdyby měla lepší podporu.
… Kdyby jen ona neměla IV a / nebo elektronické monitorování plodu.

Další podrobnosti

http://transla­te.google.cz/tran­slate?hl=cs&sl=­en&u=http://www­.skepticalob.com/2011/01­/why-does-childbirth-hurt.html&prev=/­search%3Fq%3Dwhy­%2Bchildbirth%2Bhur­t%26hl%3Dcs%26cli­ent%3Dfirefox-a%26hs%3D2mh%­26rls%3Dorg.mo­zilla:cs:offi­cial%26channel%3Drcs&sa­=X&ei=TOFJUbLbE­I7ItAbeuYH4Ag&ved=0C­EAQ7gEwAQ

Další odpovědi
anonym

Z evolučního hlediska? Porodní bolesti jsou spíš fyzická námaha než-li bolest, kterou lze cítit při úrazu.
Podle bible má žena rodit v bolestech, ale pravdou je, že
i samice zvířat (obzvláště domestikantů) mívají bolestivé nebo komplikované porody.
Existuje prý nějaká metoda, kdy se porod stává tak příjemným zážitkem jako orgasmus (orgastické porody) a různé jiné metody se dnes používají.
Naopak mnoho matek si dnes přeje „porod jako kdysi“ tedy bez všech pomocných nástrojů a medikamentů…no já nevím, dvakrát jsem rodila klasicky možná jen proto, že tehdy jiné možnosti (kromě indikace k císařskému řezu) nebyly.

www

U savců se většinou velký plod dostává ven jen malým otvorem, což bolí, bolaku. 😉
Samice se tedy věnuje jen tomuto aktu, aby vše proběhlo v pořádku. Mozek sice vyšle chemické impulzy, které v mnohých případech bolest zmírní, ale jejich množství je odlišné druh od druhu (velikost, vyvin novorozenětě, ap.).
Doplňuji:
Například rodící klokanice si bolesti ani nevšimne, spíše jde o jiné chemické signály, než útlum boleslti. Plod je totiž v poměru k tělu samice jen velmi malý a nevyvinutý.

Zdroj: Literatura