dust8

Z jakých důvodů vylézají žižaly ven po či při dešti?

Napadají mě varianty:

  1. chtějí se umýt v kalužích
  2. chtějí se osprchovat v dešti
  3. mají prostě už dost žízeň, protože v hlíně moc vody nemají? Spíš skoro žádnou a jen trochu vláhy? ;)
  4. mají rádi čerstvý vzduch po dešti
  5. rádi si zpívají v dešti viz: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=D1ZYhVpdXbQ&t=1m0s

Nejlepší odpověď
annas

Je to trochu jinak, jak, uvádí Mgr. Dagmar Říhová, katedra zoologie Přírodovědecké fakulty UK.

"Kdyby totiž zůstaly pod zemí ve svých chodbičkách zaplavených dešťovou vodou, utopily by se. Žížaly nevylézají jenom na chodníky či silnice – právě tam si jich ale nejčastěji všimneme díky kontrastu mezi světlým zbarvením těla a tmavým podkladem.

Toto velmi nápadné chování jim ostatně vyneslo i starší označení dešťovky.

Aby žížaly mohly dýchat pokožkou, musí se chránit před vyschnutím. Další hrozbou je pro ně nedostatek kyslíku neboli anoxie. K ní může dojít velmi snadno, protože prostory v půdě bývají úzké a špatně zásobené kyslíkem. Anoxie vzniká, kdykoliv jeho spotřeba půdními organismy stoupne nebo se uzavřou kanálky přivádějící čerstvý vzduch.

Stejná situace nastává, jsou-li přívodní štěrbinky či chodbičky zaplaveny vodou, třeba při vydatných srážkách. Žížalám pak nezbývá nic jiného než vylézt na povrch, kde se jinak kvůli riziku predace, vyschnutí nebo poškození ultrafialovým zářením objevují jen zřídka."

Více v odkazu.

https://www.pri­rodovedci.cz/zep­tejte-se-prirodovedcu/1230

Další odpovědi
EKSOT123

A pak proč kosi po dešti tak pěkně zpívají… Žížaly lze vyplašit z chodbiček i pouhými vibracemi, připomínajícími déšť. Klekni si na zem a plácej se chvíli do stehen…