dust8

Z jakých důvodů by se dala Wikipedie považovat za studnici moudrosti?

Nejlepší odpověď
Edison

Moudrodst je vlastní lidem, nikoli strojům. Wiki je studnice vědění, znalostí, nikoli moudrosti. Je to jako knihovna plná encyklopedií. Neznám encyklopedii, ve které by byla moudrost. Ale znám spousty encyklopedií, kde se dá vyhledat, co lidstvo ví. A to má daleko k moudrosti.

Další odpovědi
Kepler

Takový důvod neexistuje. Žádná studnice vědomostí z tebe moudrého člověka neudělá, stejně tak jako celý slavný celoplanetární interfernet. Pomůže ti aspoň získat jakýsi přehled, pokud nebudeš věřit ptákovinám.

annas

Zkuste se podívat na mou otázku, která je té vaší jistým způsobem podobná.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/hodnoceni-vedomosti-zaka-ve-skole-na-1-umi-buh-na-2-reditel-na-3-ucitel-na-4-nejlepsi-zak-nepatri-dnes-1-netu

Wiki je zdroj informací, mezi ně patří i staré moudrosti – znění přísloví, citáty atd.

Ale je v ní i dost chyb. Dá se použít nejen Wiki, ale i jiné zdroje v tom případě, pokud dotyčný o problému něco ví.

Záleží na tom, kdo informace do Wiki vkládal, jak znal to, o čem psal. Osobně se domnívám, že anglická Wiki bývá často přesnější, někdy z ní i česká čerpá.

Mc Merkurion

… z toho stejného, z jakého se nedá považovat za stoprocentní zdroj:

  • nemá jen jednoho autora, ale několik, a to znamená hodně názorů, hodně znalostí, ale na Dědu Vševěda a strejdu Googla nemá …

anonym

Strejda google čerpá mnoho vědomostí právě z wikipedie. Typicky odpovědi na drttivou většinu dotazů typu „co je …“ , „kdo je presidentem Česka“, „jaké je hlavní město Ulánbátaru“, to všechno google přebírá typicky hlavně z Wikipedie (resp. její lokální kopie kterou si udržuje a synchronizuje, což může protože jde o volně dostupný zdroj informací který si může libovolně zpracovat kdokoliv).

Hlavní výhoda wikipedie je právě v tom že je dostupná bezplatně komukoliv. Kdokoliv ty informace může použít a prezentovat jakýmkoliv způsobem (takže často ani nevíte že hledíte na informace převzaté z wiki, ať už hledáte pomoci Siri, Cortany, Googlu či Seznamu) všichni se snaží tvářit že znají odpověď na vše ale často je to jen díky těmto rozsáhlým zdrojům informací, do kterých může příspívat kdokoliv a právě proto mají tak široký záběr a jsou tam obsáhlé.

Edison

Ge0rge, google nic neví, nic nečerpá. Google ZPROSTŘEDKOVÁVÁ, ví, kde co najít, nic víc neví a neumí. To je podstatný rozdíl. Google lze přirovnat k rejstříku knih v knihovně. Nic víc google neumí. Ale to, co umí umí celkem obstojně.

Edison

McM se mýlí. Strejda Goo jediné co ví je, kde co najít. Jinak neví NIC, oproti teti WiKi… 😁

Mc Merkurion

… jenže bez strejdy by teta nebyla, ale děda ví všechno …

Pepa25

První věta není pravda. Většina informací vložených do Wiki určitě nepochází z „googlování“, ale přímo ze zdrojů, často uvedených v odkazech. Stejně tak je „teta“ samostatná v tom, že většina lidí (včetně mě) tam míří přímo, nepotřebuje, aby ji google dal mezi prvními výslekdy vyhledávání.
A k druhé větě: teoreticky ano, ale rozhodně to neumí zobrazit tak strukturovaně jako encyklopedie …

Edison

O to nejde. To je úplně jiné hledisko.