paul1

Z jakého plastu jsou víčka na PET lahve?

V naší obci udělali schránku na víčka, už je zaplněná na cca 1/3. Výtěžek z prodeje má jít na pomoc obyvatelům obce, kteří se ocitli v těžké situaci. Plast, ze kterého je víčko vyrobené je údajně drahý a víčka se tím pádem dají dobře prodat.

Nejlepší odpověď
marci1

Víčko není z materiálu PET, ale z vysokohustotního polyethylenu, zkráceně HDPE.
Zkratkou HDPE se označuje polyetylen s vysokou hustotou, který se řadí do stejné skupiny jako PET – tedy termoplasty. Známější nám tento plast bude pravděpodobně pod pojmem „mikroten“. Je chemicky odolný, proto má široké možnosti využití, dále je bez zápachu a je ideální pro přímý styk s potravinami, jelikož je netoxický.
HDPE se využívá k výrobě obalových fólií, kojeneckých láhví, víček od PET láhví, varných sáčků nebo třeba ve stavebnictví ve formě různých jímek, zásobníků nebo například rozvodů pitné vody nebo plynu.
ALE POZOR! Mikroten je pouze obchodní značkou, nikoliv správným označením materiálu (podobně je tomu i při používání výrazu tetrapack)!
https://www.sa­mosebou.cz/2019/04/­12/co-znamena-pet-hdpe-bopp-c-pe-ci-abs/

Výkupní cena víček:
Víčka roztříděná podle barev 11 Kč / kg
Směs víček různých barev 9 Kč / kg
https://www.plas­tozrout.cz/
🙂

Další odpovědi
jáára

PET. kdyby byla víčka z jiného plastu muselo by to by to být na obalu uvedené. A je to nesmysl. Sešlápneš lahev a utáhneš víčko. PE Terephthalate má cenu. Ze žlutý popelnice z něj vytěžíš 10–15% zbytek se taky recykluje ale jinak. (ne spalováním) jinak.

jáára

Marci, To jsou ty správný weby na seznámení s problematikou plastu. Fakt že jo. Výroba a recyklace mě živí.

cochee

jáára nic ve zlém, ale jestli tě to živí, tak bys měl upgradovat svou vědomostní bázi. Víčka od flašek jsou skutečně z HDPE a ne z PETu. Většina víček to na sobě má – na vnitřní straně je recyklační symbol s dvojkou (https://www.gwp­.co.uk/wordpres­s/wp-content/upload­s/2019/02/2-HDPE-symbol.jpg). Ještě upřesním marci1, mikroten není jakýkoliv HDPE, ale jen ta známá fólie. Mikroten je původně česká obchodní značka, ale postupem času se z ní stalo běžné slovo našeho hovorového jazyka.

cochee

Měním link na recyklační symbol, původní se „pokazil“: https://www.pri­roda.cz/clanky/fo­to/recyklace-symboly-kody.jpg

Pepa25

Upřimně jsem překvapen, že je někdo zase vybírá …

paul1

Tady do toho zapojili hlavně školáky. Aby se naučili šetřit životní prostředí, vážit si zdrojů a také starších lidí a lidí, kteří se ocitli v složité situaci. Je to na té schránce napsáno.