zjentek

Z jakého materiálu použít šroubky, aby časem nezanechaly žádnou ošklivou stopu v místě použití?

Jde o novou, velmi světlou fasádu na domě. Taky jsem pořídil krásné nové a především drahé číslice z ušlechtilých barevných kovů (slitina nevím čeho, nemagnetická), nicméně po pár měsících (asi osm či více) se na fasádě pod čísly začala tvořit nevzhledná skvrna, jako když z čísel ztéká špinavá voda. Zatím skvrna není viditelná, takže jsem číslice rychle sundal a 2× kvalitně zalakoval venkovním olejovým lakem. Šroubky k číslům byly původně alu (teda tváří se jako hliník), ale moc se mně taky nelíbí, jsou už dosti zoxidované. A nechce se mně co půl roku měnit šroubky pro uchycení číslic na fasádu, to nejde. Navíc bych opakovanou montáží bezpochyby poškodil jak lak číslic, tak fasádu samotnou. Čili se ptám, jaké šroubky použít. Nebo jiný nápad? Mně se rozumně jeví oužít měděné, nebo mosazné. Mám celkem důvěru v CU, všeobecně. Ale nemám zkušenost. Bude měděnka časem barvit světlou fasádu? nebo má tu vlastnost, že okolí nešpiní? Poradí někdo? Dík. (;

Nejlepší odpověď
paul1

Doporučuji šrouby nerezové. U jiných materiálů může docházez k takzvané elektrochemické korozi, u materiálu s nižším potenciálem dochází vlivem přítomnosti vody k rozkladu -oxidaci.

Zdroj: https://icolorex-cs.technoluxpro­.com/specmate­rialy/korrozi­ya/elektroximiches­kaya-korroziya.html

Další odpovědi
Drap

Použil bych asi mosaz, nebo bych raději číslo přilepil. Čísla se nemění většinou a dnes existuje celá řada stavebních lepidel, které to spolehlivě a jednou pro vždy udrží. Bude to bez údržby a bez problémů

seraphico

Použil bych nerezové šrouby:

https://www.ne­rezka.cz/nerez-spojovaci-material/srouby-2

Nebo lepidlo (Mamut, Pattex atd.).

elkon

Nemůžeš si jen tak vymyslet označení domu nějakými čísly. Je to dáno zákonem a rozhoduje o tom obec. https://www.ces­kestavby.cz/clan­ky/cislo-popisne-evidencni-a-orientacni-jak-proc-a-odkdy-se-popisuji-domy-29204.html, nebo zde: https://bydle­ni.instory.cz/2255-chybi-vam-na-dome-cislo-popisne-dejte-si-pozor-jde-totiz-o-poruseni-zakona.html