JájsemRaibek

Z jakého materiálu je list vrtule?

Z jakého materiálu je list vrtule např. u helikoptéry? Takovou váhu unese a přitom se neohne. Je možné, že by se např. přetížená helikoptéra nevznesla ze země, ale síla motoru právě ohnula tuto vrtuli?
Ptám se sice na helikoptéru, ale u letadla je to samé, ikdyž tam zas není vrtule tak dlouhá.

Nejlepší odpověď
anonym

http://21stole­ti.cz/blog/201­2/05/09/jak-se-vyrabi-vrtule/
Doplňuji:
http://21stole­ti.cz/?s=vrtu­le

Jako vrtule se označuje zařízení schopné přeměňovat rotační pohyb na tah nebo naopak tah na rotační pohyb. Využívá se v mnoha různých oborech, ale nejčastěji si ji lidé spojují s pohonem letadel.
Při rotaci ve vzduchu působí na každý vrtulový list aerodynamická síla. Každá část listu se pohybuje stejnou úh-lovou rychlostí, ale vzhledem k rozdílné vzdálenosti od středu vrtule se liší obvodová rychlost. Proto je list vrtule upraven do takového profilu, aby součin obvodové rychlosti a součinitele vztlaku byl stálý, a tím bylo rozložení vztlaku po celé délce listu stálé.
Vrtule mívají různý počet listů – ty nejjednodušší a nejstarší byly vybroušené z jediného dřevěného bloku slepeného z několika vrstev. Nejmodernější vrtule jsou vyrobené z kompozitních materiálů a hlava vrtule obsahuje mechanismus umožňující natáčení vrtulových listů za chodu.

Video v odkazu popisuje detailní postup při výrobě moderních vrtulí z kompaktního hliníku, včetně natáčecího mechanismu až po nátěr a protimrazovou­ folii.

Další odpovědi
anonym

pôvodne boli letecké vrtule drevené, používajú sa i dnes (drevené).
Samozrejme je moderná doba, takže pre svoju malú hmotnosť sú vrtule konštruované i z kovov, kompozitov a a uhlíkových vlákien, prípadne iných materiálov (špeciálne umelé hmoty).
Vrtuľa je nesmierne namáhaná (je iná obežná rýchlosť u stredu vrtule a iná ne jej konci), preto má i rôzne „hokejkové“ tvary.
Vrtule sú rôzne (turbína, vodná skrutka, archimedova skrutka [skrutka = šroub], letecké vrtule <rýchloobrátkové, maloobrátkové, vztlakové, ťažne, tlačné>) a každá je konštrukčne iná a podľa toho sa i volí materiál.
Doplňuji:
pán doktor, k veci, prosím, k veci.
Poviem vám to po slovenskym, lebo česky položenú otázku ste zjavne nepochopil:
Z čoho sa vyrába vrtuľa.

Vaša odpoveď smeruje na otázku Ako sa vyrába vrtuľa?

Chápete ten rozdiel?
Nehovoriac o tom, že odpoveď vami uvedení v linku je veľmi, ale veľmi vágna, s vysvetľovacou hodnou blížiacou sa takmer s istotou k nule.

honza19hk

hliníkové slitiny-elektron,dural,le­tecký dural nebo titanové slitiny.
Vrtule je dutý profil takže má velkou nosnost tak jako třeba traverza.
v dnešní době jsou využívána i uhlíková vlákna,kevlar atd. popř v kombinaci s lehkými kovy.

Ocel a jié těžké kovy se na to myslím nepoužívají,jde o to aby byl ten vrtulník lehký.

JájsemRaibek

dr axl-stránka nenalezena.

anonym

Zjistil jsem až po odkliknutí odpovědi a následném testu.
Proto vložena oprava v doplnění, doufám, že stačí, občas technika zklame anebo vyprší platnost odkazu.

honza19hk

taky se mi tohle občas stává.