Kryšpín

Z jakého důvodu zanikla Poldi Kladno?

Letos je to 130 let co byla založena Poldi u zrodu stál vídeňský podnikatel Karl Wittgenstein a pojmenoval ji po své manželce z Čech Leopoldě. Proč vlastně světový podnik, který zaměstnal okolo 20 tisíc lidí zkrachoval.

Nejlepší odpověď
annas

Za likvidací Poldi Kladno stál závazek tehdejší české vlády vůči EU: zlikvidovat ocelářský průmysl v ČR."

Vice zjistíte v odkazu.

https://www.par­lamentnilisty­.cz/profily/PhDr-Vladimira-Vitova-Ph-D-119785/clanek/Za-likvidaci-Poldi-Kladno-stal-zavazek-tehdejsi-vlady-vuci-EU-91765

Kladenská huť Poldi má nového majitele, stala se jím společnost Opimo Trade – NOVÉ 4. února 2019

"Zkrachovalá kladenská huť Poldi má na pátý pokus nového majitele. Společnost Opimo Trade doplatila za Poldi, kterou v lednu vydražila, částku 50 milionů korun, a stala se tak jejím vlastníkem za celkových 140 milionů korun. V pondělí to potvrdil insolvenční správce Michal Žižlavský.

„Považuji to za úspěch zejména proto, že to přináší šanci zachovat značku Poldi a obnovit výrobu a zaměstnanost v regionu,“ uvedl Žižlavský."

https://echo2­4.cz/a/if9ug/­kladenska-hut-poldi-ma-noveho-majitele-stala-se-jim-spolecnost-opimo-trade

V odkazu najdete informace – Poldi Kladno a Stehlík – " Vladimír Stehlík je bývalý šéf Poldi Kladno. Po 22 letech uzavřel v dubnu 2018 jeho kauzu Vrchní soud v Praze. Rozhodl, že porušil povinnost při správě cizího majetku při privatizaci firmy se škodou ve výši téměř 600 tisíc korun."

Více v odkazu

https://www.id­nes.cz/wiki/e­konomika/vladi­mir-stehlik.K456268

Další odpovědi
Drap

Z důvodů vytunelování a rozkradení za požehnání vlády.

led

Pri zániku to bolo jasné, nebola konkurencieschopná. Ale aj keď médiá príčiny „odhaľovali“ ako vytunelovanie, strata strategického odberateľa, všetci mlčali o skutočných príčinách,
bola prekážkou monopolu svetových nadnárodných spoločností.
Ako kameň na diaľnici k ovládnutiu sveta. Potom stačí poslať niekoho, aby prekážku, kameň, odstránil. Takými kameňmi nebola len Poldovka.

Kepler

Není pravda, že podnik byl vytunelován. Pravda je mnohem jednodušší: ztráta trhu SSSR a RVHP. Se stejnými problémy se potýkaly i hutě v Ostravě a Třinci. Dnešní výroba oceli je jen zlomkem toho, co se vyrábělo za socíku, většina produkce šla k ruským bolševikům.

aliendrone

Hmm, nevím, nebyl jsem účastníkem, ale vím od spolužáka (bývalého zaměstnance) něco, co je v rozporu s Keplerovým tvrzením – odbyt BYL! Rusko vyrábělo sice kvanta oceli, ale jakostní oceli neuměli,resp. vyrobit v DOSTATEČNÉM množství (se není čemu divit při ruských „specifických podmínkách“ a dodržování technologických postupů). To, že tehdy neměli finanční prostředky na zaplacení chtěli řešit barterem (především ropou, plynem a dalšími surovinami), což ovšem naše vláda (jejíž požehnání bylo nezbytné) ODMÍTLA.

Eh, nějaká Poldovka s pár tisíci zaměstnanci je jen drobeček, co takhle úmyslná LIKVIDACE celého zbrojního průmyslu? (jde o cca 140 000 zaměs­tnanců) Zbraně jsme jako jedno z mála co by stálo za řeč uměli a to tak dobře (lacině a konkurenceschopně), že jsme museli „od válu“. BTW – nejvíc si za tento „mírotvorný čin“ nechal tleskat prasátko Havel a jeho banda hajzlů převážně z Chátry 77. Škody, které to způsobilo (odrovnáním toho jediného, s čím jsme mohli reálně na světovém trhu uspět) jsou údajně srovnatelné s kupónovou privatizací. :)

Mc Merkurion

@annas: … chtělo by to používat serioznější weby, tyto zdroje nestojí ani za komentář …

Kepler

annas: likvidace ocelářství v ČR kvůli Bruselu? To se mi nějak nezdá. Stehlík je tonoucí, co se stébla chytá. Proč teda nebyly zlikvidovány všechny hutě v Ostravě a Třinci? Potažmo a podobně i u sousedů v Košicích?

marci1

Ad Kepler: K Parlamentním listům:
Parlamentní listy (PL) jsou diskusní, zpravodajský a komentátorský internetový portál působící od roku 2008. Institu­cionálně nejsou spojeny s parlamentem České republiky.
V obecném diskursu patří Parlamentní listy mezi média viněná z proruské propagandy v Česku. Studie Masarykovy univerzity u nich potvrdila používání manipulativních technik, jako např. nálepkování a vyvolávání negativních emocí, jako je strach. 🙂
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Parlamentn%C3%AD_lis­ty

Kryšpín

Bývalý vedoucí obchodní oddělení Poldovky Jiří Hruška vidí hlavní důvody. Po vstupu do blaženého kapitalismu nebyly poskytnuty úvěry pro státní podniky na dodávku elektřiny a surovin výroba vázla až se zastavila. Další důvod byla privatizace a nástup Stehlíka., dále svůj podíl má tehdejším ministr průmyslu Vladimír Dlouhý a díl viny nese celkově posametový sameťáci u kormidel. Třetí problém úpadku je role státu ten na Poldovku kašlal. V 90 letech přijížděli poradci ze západu jejich vedoucí Jean Charles tehdy řekl, kdyby se ve Francii takto likvidoval národní průmysl, tak hoří i tramvaje. Tehdy značka Poldi měla cenu aspoň miliardu. Přitom v průběhu Stehlíkovy kariéry, zájemci tuzemských strojařů žadali ať Poldovka rozjede výrobu pro ocel kterou nemohou sehnat, ovšem my jsme neměli peníze ani na šrot, natož na elektrickou energii. To není konec kauzy bouřil při přelíčení Stehlík, svrhne mnohé elity a postaví je před soud. Stehlík byl odsouzen, ale díky amnestii nenastoupil do šatlavy.