ondricke

Z jakého důvodu vůbec zanikl SSSR?

Děkuji za odpovědi

Nejlepší odpověď
Kepler

Vedle politických a hospodářských problémů svým dílem taky přispělo svým dílem faktické vymření staré komunistické garnitury. Prý tehdy zaznělo v Kremlu: „Kdo můžete, povstaňte, přichází Nejvyšší tajemník!“ Gorbačov vše zahájil politikou hlasnosti a perestrojky a komunisté šli do kytek. Taky se říkalo, že Reagan Sověty uzbrojil – než tlustý zhubne, hubený zhebne. I stalo se.

Další odpovědi
NoFear

Z toho opačného proč vznikl. Spěl k záhubě a rozpadu od roku 1917 (a ano, myslím 1917, nikoli 1922). Ukázalo se, jak s prominutím na ho*no a nefunkční myšlenka a systém to je a ani těm představeným té totality už to neyblo tolik výhodné. Už se to nedalo udržet, celé se to hroutilo na všech stranách- Ekonomika, ale i celá společnost padala. Šlo to dole, dole a dole. Jedna katastrofa a neúspěch za druhým. Ekonomika nikdy nerostla jen bídně přežívala, ale hlavně byla padala, neb byla nefunkční.
Rozpadl se, protože Gorbačov (a Jelcin). Proč se začal rozpadat, tak to má několik důvodů. Jak zanikl? Dohodou, prohlášením a uznáním.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Rozpad_Sov%C4%9­Btsk%C3%A9ho_sva­zu#P%C5%99%C3%AD%C4%8Di­ny_rozpadu
Těch pár odstavců dáš, ne? Ale vem to raději celé i s tím „průběhem rozpadu.“

Mc Merkurion

… ze stejných, z jakých se rozpadla Jugoslávie a Československo, spojilo se Německo >>> nová doba, která s sebou přinesla jiné myšlení a nové rozepře …

da ny

Příčiny:
USA zvýšil\ americké náklady na zbrojení (a zemi tak RR zadlužil) a prohlásil Sovětský svaz za říši zla.
Nutnost reakce na novou americkou raketovou techniku, politiku tzv. Hvězdných válek a neúspěšné válečné tažení v Afghánistánu tak předznamenalo ještě větší problémy než za časů Brežněvovy stagnace.To se tedy následně projevilo ekonomickým poklesem a spolu s nedostatky socialistické centrálně plánované ekonomiky úpadkem.[7] Docházelo například ke kolapsu kolektivního.ze­mědělství a obilniny tak bylo nutné dovážet z USA a Kanady, a to i přesto, že SSSR patřil k největším zemědělským producentům. V této době zemi také zasáhla Černobylská havárie (duben 1986), která prokázala neschopnost a hlavně nepřipravenost klíčových míst a orgánů čelit události takového rozsahu, byť země jako samotná měla být oficiálně připravená stále i na jadernou válku. Kredit sovětské vlády tak ještě klesl a nespokojenost se do jisté míry spolu s klesající hospodářskou výkonností zvýšila. „
Perestrojka začala v 80. letech
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Perestrojka
Svaz sovětských socialistických republik zanikl dne 26. prosince 1991
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Rozpad_Sov%C4%9­Btsk%C3%A9ho_sva­zu
Podrobnosti v odkazech

orwell

Zákon rostoucí entropie. Vesmír prostě směřuje do chaosu, všechno se rozpadá. Občas sice při tom něco vznikne, ale jen proto, aby se to zase mohlo rozpadnout :) Tak proč by se neměl rozpadnout Sovětský svaz? Všechna impéria se v minulosti rozpadla a čeká to zcela jistě i EU. Ale ne hned, dnes večer to ještě nebude.
Jsou dvě hlavní příčiny rozpadu: buďto to rozvrtá někdo zvenku, anebo to dojede na vnitřní rozpory. Podle mého názoru se nejčastěji uplatní oba důvody zároveň, přičemž jedním z nich to začne. Viděl jsem jakousi animaci s mapou Evropy, jak se měnily státy a jejich hranice za posledních asi 1000 let (číslo si už přesně nepamatuji) a byl to cvrkot!
Místo dlouhého psaní uvádím odkaz na vyjádření jistého Vladimíra Bukovského, který to krásně zhodnotil. Myslím, že byl kdysi i na „dovolené“ v gulagu, takže k tomu určitě má co říct. Ale Eurohujerům se to patrně líbit nebude.
http://www.obraz­kovysvet.cz/vis­mo/dokumenty2­.asp?id_org=600655&id=­2496

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.