zjentek

Z jakého důvodu voda nesteče z převrácených nádob najednou, ba naopak ve stékání zpomalí, čím méně jí v nádobě bude?

Za všechny můžeme uvést zahradní jímku, vědro, nebo sklenici. Je to tedy pěkně dlouhá doba, než z nich po obrácení voda „vykape“. Následně nádobu postavíte a po nějakém čase zjistíte, že máte na dně ZASE LOUŽIČKU. Člověk má kvůli téhle zatracené vlastnosti vody kolikrát úplně mokrou utěrku. Děkuji.

Odpovědi
Justin1

Řekl bych, že za to může povrchové napětí vody, které je příčinou toho, že kapky vody drží pohromadě a neroztečou se hned.

paul1

Určitou roli tam také hraje podtlak v převrácené nádobě. Tedy pokud to chápu tak, že se převrátí plná nádoba.. Pokud prázdná, tak platí to, co napsal „Justin1“. Asi k tomu přistupuje také odpor, který voda při stékání překonává.
Docela příjemně mne překvapí když otočím prázdnou láhev od slivovice a ještě něco z ní do štamprdlete nateče 🙂