Rokio

Z jakého důvodu většina Čechů nevěří dynamickému a progresivnímu investování?

Většina lidí, které znám, rizikovějšímu investování s vyšším výnosem moc nevěří. Spousta lidí má svůj běžný a spořící účet a ti, co mají nějaký přebytek, mají maximálně stavební spoření a doplňkové penzijní spoření. Neznám moc lidí, kteří mají podílnictví v investičních fondech, komodity, akcie atd.

Proč to tak je? Proč Češi nejsou moc odvážní a jsou tak konzervativní?

poznámka: progresivní investování je více rizikové a potencionálně výnosnější než investování dynamické

zdroj obrázku: pixabay.com – nattanan23

Nejlepší odpověď
Drap

Je to snadné. U takovýchto investic platí zásada: Neinvestuj víc, než si můžeš bez problémů dovolit ztratit. Většina lidí vychází s penězi tak, tak, nelze se proto divit, že si nechtějí způsobit vážné problémy a sázejí raději na jistotu. Uvědom si , že většina lidí nebere důchod a na živobytí a režii domácnosti si musí tvrdě vydělávat a nemají dostatečné rezervní prostředky.

Další odpovědi
Mc Merkurion

… jak píše Drap, většina pracuje a živí rodinu, takže sází na jistotu, riskovat si mohou obyvatelé mamahotelu s jistým příjmem od státu …

Anikitos

Protože to neznají nebo tomu nerozumí. Většina lidí odsuzuje to, čemu nerozumí. Nechápou (pravý) smysl peněz (respek. financí), a to jak fungují.

Lidem, kteří jsou ochotni pracovat 40h týdně za min. mzdu nic jiného nezbývá, než dát své úspory do banky, kde se jim peníze jen neznatelně zhodnotí. Je to pro ně jistější a dost možná jediná možnost, kterou znají.

Kdo che investovat, podnikat nebo obchodovat musí se v tom vyznat = jako v každé činnosti, ve které chce uspět.

Navíc se investice vůbec nenachází ani v podvědomí lidí (a mají sotva základní fin. gramotnost). Jsou zvyklí pracovat pro zaměstnavatele a dostávat mzdu/plat, pak ty peníze během měsíce utratit a tak pořád dokola až do důchodu – nejednají sami za sebe.

Začínající investoří musí jít do toho s vědomím, že můžou obětovat (postrádat) jistou část peněz – trochu zariskovat…

Lidé nemají, kde získat finanční gramotnost a znaslosti o investicích, pokud se tomu sami nechtějí naučit (ani ve školách se to neučí; jen na ekonomiky/finančně zaměřených a i tam se tohle vyučuje jen zanedbatelně).

BTW Takhle je to všude ne jen v Česku.

Jeden z mých oblíbených citátů spojených s financemi: „Práce je ten nejhorší způsob, jak přijít k penězům.“
Prací se ovšem myslí být zaměstnán (pracovat pro zaměstnavatele).

Hlada

Těch důvodů je víc. Naprostá většina lidí se o investování nezajímá a často ani nemá co investovat. Ti, co se o investování zajímají, vědí, že investování do všelijakých investičních fondů je velice rizikové a se zanedbatelným výnosem, což lze snadno ověřit z historie. Z hlediska poměru výnos x riziko x likvidita je to nejhorší způsob uložení hotovosti. Protože existují mnohem výhodnější možnosti investování, nezískaly si fondy žádnou popularitu.

zjentek

A to řešíš dnes, kdy dráždíme Putina a vypalování pralesů nezná hranic? No tak promiň, ale taková arogance k životu snad nezná hranic. Doporučuji obklopit se takými, kteří dohlédnou dále než na vlastní teplý zadek.

mzm

Jak píše Drap, musí být co.
Pak mě trochu odrazuje to, že ekonomové jsou zhruba tak úspěšní jako astrologové (i když ti astrologové to mají déle vyzkoušené). Jeden rok za nějakou úžasnost (teď si nevzpomenu co to bylo) dostane ekonom nobelovu cenu a za dva nebo tři roky dojde kvůli tomuto úžasnému „produktu“ k celosvětové ekonomické krizi… Pak ať mi nikdo netvrdí, že ekonomika není šamanina…

Mc Merkurion

@Anikitos: … správně to je, že práce je až poslední zoufalej pokus, jak příjít k penězům …

Anikitos

Pravdou je, že kdo hledá najde… vše ostatní jsou jen výmluvy.

Nechtějí riskovat, mají rodiny, „nenaskytla se jim příležitost“? Ale jděte!; zkrátka nevědí jak na to a nechtějí hledat způsoby, a tak projisotu ani nezačnou ani se nesnaží)… a žijí v koloběhu až do důchodu (často stresováni a nešťastni z práce), kdy jsou pak odkázáni na drobné od státu (to je taky sázení na nejistotu – svým způsobem).

Mimi šéf

Možná proto: http://goo.gl/i­KiiV3 že už jim dochází kam se ta společnost ří..tí. :D

zjentek

Jé, tak nakonec to někdo rozlousk..