nyjono

Z jakého důvodu se zavádí nový systém DVB-T2?

Myslím, že od zavedení předchozího systému uběhla relativně krátká doba, kdy si všichni uživatelé TV signálu museli pořizovat set top boxy.
A nyní musí pořizovat nové.
Lze očekávat, že za pár let budo nový, ještě lepší systém a tak dále po třeba 10 letech?
Slušný byznys pro výrobce a prodejce televizí a set top boxů.

Nejlepší odpověď
Hlada

To je pokrok. Vymyslel se nový způsob, jak po dané frekvenci přenést více a lépe. Sice je to uživatelsky nepříjemné, ale ekonomicky i fyzikálně pochopitelné. Jiné frekvence pro TV nejsou. Díky obrovským sériím jsou set top boxy tak levné, že nepředstavují pro jednotlivce žádný velký výdaj. Televizor není potřeba měnit. Ostatně už dnes řada uživatelů používá televizor jen jako monitor.

Další odpovědi
Kazatel

Inu je to z toho důvodu, že nový druh komprimace dokáže na vysílací frekvenci dostat víceprogramů.

Technický pokrok se nejenom nedá zastavit, ale dál se zrychluje, takřka exponenciální rychlostí. Je tedy možné, že za pár let bude možné přejít opět na jiný standard, ovšem jak moc je to pravděpodobné, těžko odhadnout. Pro volně šířené programy to bude kapacita snad dostačující, pro placené, je to opět jen otázka konkurenčního boje. Svou veličinu zde hraje tež datový tok, tedy při požadavcích diváků na ultra HD vysílání, bude-li k dispozici dostatečný obsah, kapacita nemusi rázem stačit. Svou roli může hrát i další zkrouhnutí TV pásma pro jiné bezdrátové služby, prostě těžko soudit, co bude za pár let.

Jelikož je ale STB záležitost za pár korun a i TV starších generací dosluhují, neviděl bych v tom, vzhledem k přidané hodnotě, zas takový problém.

Tato změna totiž oproti například mobilním sítím 5. generace, navigačního systému Galileo, apod., by měla být opravdu znát.

mosoj

Na jednu vysílací frekvenci se umístí více programů. Uvolní se tak frekvence pro mobilní vysílače. Téměř celé současné V. pásmo. Na př. frekvence pro dalšího(4.) operátora mobilního vysílání.
Také to umožní vysílání ve vysokém rozlišení, což také souvisí s možností vysílat objemnější datové toky.
Ano, je velmi pravděpodobné, že časem to stačit nebude a bude nutné nové technické řešení. Jde ale o to, že nemohoucností ( nebo záměrně) našich orgánů došlo k rozšíření technické specifikace DVT2 o novou zvukovou normu a to teprve v loňském roce!!!!
Tímto se vyřadily z použitelnosti již o něco starší TV přijímače, které umí DVT2, ale neumí tu zvukovou normu (HEVC).

anonym

Vždy je to o jediné věci o efektivitě s jakou se video signál přenáší vzduchem a jak velkou část radiového spektra k tomu potřebuje.

DVB-T přišlo s obrovským vylepšením v téhle oblasti a do frekvenčního spektra kde byl původně (u analogové televize) jen jeden jediný program a to ještě ne moc kvalitní, se najednou těch programů v kodeku h.264 vlezlo hned několik a ještě ve výrazně vyšším rozlišení.

DVB-T2 v tomto aspektu ještě přitvrzuje. Přichází totiž s efektivnější digitální kompresí videa h.265 (asi o 30% efektivnější), takže přenášené televizní programy mohou buď zabírat o těch 30% méně (tedy může jich tam být víc) nebo mohou mít ještě vyšší rozlišení

A vo vo tom to je …

Samozřejmě jsou tu další přednosti jako třeba HBBTV, které vám umožní (pokud to tedy televizor umí) sledovat třeba online archiv zaznamenaných pořadů dané televize, ale to už přímo nesouvisí s vysíláním přes vysílače, to je služba která funguje už přes internet. Dá se tedy říci že hlavní motivací k přechodu analog->dvbt1->dvbt2 vždy bylo zvýšení efektivity komprese videa, kdy video zabralo užší frekvenční spektrum a/nebo mohlo být při zachování šíře spektra kvalitnější (o vyšším rozlišení)

Kryšpín

Mobil baroni budou mít větší prostor a pro obyčejné lidi možná nebudou zdražovat.

anonym

Kazatel má samozřejmě pravdu s tím že přechod na novější metodu komprese videa je v budoucnu opět možný ale do hry se dostávají nové metody jak kvalitu zlepšit aniž by bylo nutné kvalitní video skutečně přenášet z vysílače k uživateli.

Je to docela zajímavá metoda, říká se tomu A.I. upscaling. V podstatě pak stačí přenášen jenom FullHD video a A.I. upscaling dokáže na základě učení z miliard fotografií dokreslit v obraze chybějící detaily na rozlišení vyšší (např na 4K nebo dokoncen a 8K rozlišení). Zdá se, že metody A.I. upscalingu se dnes velmi rychle zdokonalují a každým rokem se řádově zlepší. Tyto filtry dokáží skutečně divy. Umí rozpoznat, třeba že zelená oblast s rozmazanými fleky je v dané pozici trávou a ty stébla trávy tam v korespondujícím zabarvení skutečně dokreslí, umí poznat že mramorová dlažba měla nějakou texturu a tu tam podrobně dokreslí, přesto že tam v původním obraze takové detaily byly jen naznačeny.

Výsledky jsou dost ohromující. Touto cestou se zřejmě půjde v budoucnu a nebude nutné tedy už měnit hardware pro nový video kodek aby se skokově zvýšilo rozlišení, vyšší rozlišení bude prostě možné dopočítávat. Podrobnosti najdete třeba v této prezentaci , jsou tam velmi zajímavé ukázky A.I. upscalingu. https://www.y­outube.com/wat­ch?v=HvH0b9K_I­ro

Výhodou takového postupu a zdokonalování obrazu bude to, že nikdo nikoho nebude nutit kupovat nový set top box, pokud mu stačí kvalita stávající, ti co budou chtít vyšší samozřejmě budou muset settop box s hardwarovou podporou A.I. upscalingu nebo přímo televizor koupit, ale nebude to nutné, jen volitelné a to je jistě dobrá změna proti nuceným výměnám při změnách video kodeků na vyšílačích.

cochee

mosoj, nepleť se – HEVC není audionorma. HEVC je synonymum pro videokodek H.265 nebo též MPEG-H část 2 (méně používané označení).
Audionorma pro české DVB-T2 zahrnuje standardy MPEG-4 HE-AAC, MPEG-1 Audio Layer II (MP2) a Dolby Digital Plus (E-AC-3). Všechny tyto tři kodeky musí umět každý přijímač, který umí DVB-T2.