Avatar uživatele
icurusL

Z jakého důvodu se v češtině rozlišuje mně a mě?

Není to trošku zbytečné?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, df před 3 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Odpoveď byla označena jako užitečná

Zbytečné to určitě není, i když dnes čeština zjednodušila tvary i pravopis. Znát vývoj jazyka je důležitý pro jazykovědce, etymologya a jedince, ,kteří vystudovali obor český jazyk na vysoké škole. a s jazykem stále pracují.

Oba tvary souvisejí s historií, tedy s praslovanštinou, v níž existovaly tvrdý a měkký jer a při rozpadu praslovanštiny na jednotlivé slovanské jazyky jery zanikly, změnily se v samohlásky.

V praslovanštině i ve staré češtině existoval, kromě 3. a 6. pádu, které byly již od původu totožné, pro každý pád zájmena já specifický, odlišný pádový tvar. Následující přehled (první tvar před lomítkem je vždy praslovanský, tvar po lomítku je z předchozího praslovanského tvaru na základě pravidelných hláskových změn vyvinutý tvar staročeský; znaky ъ a ь tzv. tvrdý a měkký jer se vyvíjely. Liché zanikly počítáno odzadu, sudé se změnily v samohlásky podle Havlíkova jerového pravidla. Samohlásky; znaky ẽ a õ představují praslovanské nosové samohlásky e a o, které později rovněž zanikly.

1. pád jáz/já
2. p. bez mene / mne,
3. p. k mьně (mi) / mně (mi),
4. p. mẽ / mě,
6. p. o mьně / mně,
7. p. se mъnojõ / se mnú - změna v ou.

Je třeba říct, , že tvary mně 3. a 6. pádu se ve staré češtině vyslovovaly jinak než tvar 4. (a následně pak i 2.) p. mě jako mje. . Teprve poté, co došlo k tzv. vydělení nosové výslovnosti ve skupinách -mě- a tyto skupiny se začaly vyslovovat tak, jako dnes, tj. [mňe], vznikla současná situace, kdy 2., 3., 4. a 6. pád stejně vyslovujeme jako [mňe], ale jinak píšeme. Jinými slovy držíme historický, etymologický způsob zápisu (srov. např. 3. a 6. p. mьNě – mNě x 4. a 2. p. Mẽ – Mě), ale zmíněné tvary už vyslovujeme stejně.
-----

Vl. vědomosti ze studia ověřeny ve vysokoškolské učebnici Vývoj českého jazyka a dialektologie. od kolekltivu autorů.

Upravil/a: annas

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?icurusL Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Ametyst

Není, protože máme v češtině 7 pádů, a “mně a mě “ jsou různé pády. Další spisovný tvar je “ mne”, abych tu češtinu ještě víc zkomplikovala. :-))

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce
Avatar uživatele
df

Dobrá otázka.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Věda