Avatar uživatele
Bronzový

Z jakého důvodu nechal Klement Gottwald popravit Rudolfa Slánského ??

Byl jeho nejlepším přítelem a taky první tajemník UV KSČ. Tak proč ??

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Důvody? Podrobnosti najdete v odkazu.

Proces se Slánským byl řízen z Moskvy
http://www.ceskatelevize.cz/…

"Pražský rozhlas právě 25. února 1951 informoval o odhalení "protistátního spiknutí". Jednalo se o pokračování čistek, kterými se totalitní KSČ zbavovala nepohodlných pohlavárů. Na svém zasedání Ústředního výkonného výboru obvinila z protistátní činnosti nebo buržoazního nacionalismu Rudolfa Slánského, Vladimíra Clementise, Gustáva Husáka a další. Hledání vnitřního nepřítele vyvrcholilo v roce 1952 soudním procesem s protistátním spikleneckým centrem, jemuž údajně velel právě Slánský.

Politické procesy se členy vlastní strany byly Stalinovým vynálezem, které již jednou praktikoval během 30. let v Sovětském svazu. V nově ovládnutých zemích střední a východní Evropy jimi hodlal dosáhnout několika cílů. Šířením strachu a nedůvěry a zbavením se veškerých potencionálních odpůrců se sovětský vůdce především snažil přinutit tamní komunistické strany k naprosté poslušnosti.

Stalin tlačil na československého prezidenta Klementa Gottwalda, aby napodobil procesy, které již proběhly v Maďarsku, Bulharsku či Albánii. Podle historika Jiřího Pernese měl v Československu proběhnout obdobný soud jako s maďarským ministrem zahraničí Lászlem Rajkem, který byl v roce 1949 odsouzen k smrti.

Kandidátem na československého Rajka bylo více. Nakonec kandidatura padla na generálního tajemníka strany Rudolfa Slánského. Ten v sobě spojoval i jiný rozměr vypořádání se s vnitřním nepřítelem – byl židovského původu."

atd.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

Po vzoru Stalina bylo třeba zinscenovat nějaké ty zastrašovací procesy. Upozornit, že i v nejvyšších stranických pozicích se můžou nacházet nepřátelé. Upozornit, že nikdy si nikdo nemůže být jistý, tím utužit disciplínu. Ostatně něco podobného dneska provádí mladý Kim v KLDR.
Slánský byl vybrán proto, že se Stalinovi něčím znelíbil, mj. prý proto, že byl židovského původu. Nečerpám z žádných serióznějších zdrojů, ale nedávno jsem viděl příslušný díl Českého století. Podle toho byl na Gottwalda vyvíjen od Rusů velký nátlak, aby Slánského odstranil. Sám Gottwald to těžce nesl, ale měl ze Stalina hrůzu a musel mu vyhovět.


Avatar uživatele
Stříbrný

Přesně jak píše annas a klumprt. Ze Stalina měla tenkrát komunistická vláda velký strach, byl to velmi mocný a nebezpečný muž. Slánský patřil k těm "dobrým a poctivým" komunistům. Naneštěstí pro něj měl velký vliv, zastával vysoké pozice ve vládě. Tak byl odstraněn.

O Slánském si můžeš přečíst i na wiki:
http://cs.wikipedia.org/…


Avatar uživatele
Stříbrný

Protože Slánský byl zločinec, ke všem svým zločinům se "dobrovolně" přiznal.


Avatar uživatele
Stříbrný

Na befel z Moskvy a po vzoru sovětů aby si uchránil vlastní prdel a pozici.


Avatar uživatele
Zlatý

Z jakého důvodu lidi udávali jeden druhého ? Vím o čem mluvím, jako kluk jsem doma zažil domovní prohlídku STB. Hodně lidem to tehdy vyhovovalo.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3821
Zlatý Drap 2287
Zlatý led 1650
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 871
Zlatý mosoj 846
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.