hapiky

Z jakého důvodu komunisté za socialismu v rámci vulgarizace práva ztotožnili majitele s vlastníkem?

Majitel a vlastník se přece v mnoha věcech liší.

https://iuridic­tum.pecina.cz/w/Ma­jitel

Nejlepší odpověď
aliendrone

Z podobného, jako že dnes např. nepotřebuješ „tovaryšské vysvědčení“ a „mistrovskou zkoušku“ k přijdetí do cechu. O jakých „akciích“ či „důlních právech“ v systému „všelidového společenského vlastnictví“ by podle tebě měla být řeč? To se můžeš zeptat proč zmizel bývalý §132 (soc. vlastnictví). ;) :D :D

Další odpovědi
Kepler

Zřejmě proto, aby zdůraznili svévolné zacházení s vlastnictvím výrobních prostředků na úkor práv pracujícího lidu. Podle komunistů kapitalista = vykořisťovatel, proto musí být výrobní prostředky znárodněny. Ve skutečnosti jen došlo ke změně vlastníka i majitele, aniž by se to práv pracujícího lidu nějak výrazně dotklo. Pracující lid si to vykládal po svém a heslo „kdo neokrádá stát, okrádá svou rodinu“ se stalo jakousi normou.

hapiky

Aliendrone: Jak to, že nepotřebuješ? Chceš živnosťák, dolož odbornost a to je stejné jako tovaryšské vysvědčení, jen se to jinak nazývá.

aliendrone

No vždyť! Ukaž mi některý úřad, který vyžaduje „tovaryšské vysvědčení“? Diplom, maturu, výuční list, řidičák – cokoliv, ale „tovaryšské vysvědčení“ ztratilo smysl přinejmenším v předminulém století (přesěji od zrušení cechů). ;)

aliendrone

Je to podobné, jako kdybys chtěl vyhledat vzor na „Smlouvu o vlastnictví člověka“ – prostě to postrádá smysl, když otrokářství (v alespoň trochu rozumných systémech) neexistuje.