autacek

Z jakého důvodu je zde tolerováno ukradnout jinde a vložit sem odjinud zpracovaný text druhého?

S tím, že je snad omluvou uvést zdroj, kde se to ukradlo, ale nedej Bůh, kdyby někdo, naprosto to stejné, udělal s obrázkem.

Autorství snad jedno a totéž jest, jen při rabování cizích textů si to snad nepřipouštíte?

Nejlepší odpověď
annas

Jde o to, zda je u textu uvedené, že je třeba ke kopírování souhlas. U Wiki je poznámku – citovat zdroj. Někde není uvedené nic.

Občas jsem narazila na několik článků, které jsem nemohla použít, protože kopírování bylo zakázané. Je to např. u některých jazykových zdrojů., slohových prrací, četby, které vypracovávájí studenti.

Nedávno jsem vám vkládala odkaz, že když obrázek stáhnete z Google, může být chráněný licenci, takže musíte jít až k původnímu zdroji, zda je či není povolený. Google zpřísnmil podmínky.

Myslím si, že u odborných dotazů je dobré doložit odkazem, protože se objevují často nepřesné.

U názorů je to jinak. Někdy ale pomohou i informace od odborníků.

Ale není vždy snadné text okopírovat, třeba ve Wiki je dost chyb, takže je lepší ověřit ze více zdrojů-, nebo něco vědět.

Já mám problémy s psaním, takže i když často vím, raději okopíruji, pokud informaci považuji za správnou, abych se vyvarovala překlepů. Druhý důvod – možnost ověření.

Ale máte pravdu, že obrázky se řeší víc, okopírovaný text bez uvedení zdroje málokomu vadí.

Další odpovědi
led

Dobrá kritika.
Čím to asi je, že vydávať cudzie za svoje stále vládne? Nie je to chyba aj v nás starších, že takto učíme mládež, našich nasledovníkov, že nežiadame od nich vlastné myslenie?

aliendrone

A nevšiml sis, že tahle „podivnost“ je zde normální? Říká se tomu „dvojí metr“ – jak kdy, jak pro koho. :D :D :D

Obecně ale zastávám názor, že se to autorství moc hrotí. Jedna věc je někoho obrat (přivlastnit si něco cizího a OBOHACOVAT se jakýmkoliv způsobem na tom) – to NENÍ správné, druhá je dokazování, že jsem něco neukradl. Ale to ať si prasata vyříkají sama se svým pokřiveným žebříčkem hodnost. ;) :D :D

ivzez

Možná proto, že s texty nebývají takové problémy jako s obrázky.
Málokdo okopíruje celý článek, tady jsem celý článek viděla jenom jednou.
Autoři textů také častěji umožňují použití textu s podmínkou uvedení zdroje.
Možností je více.

_____

Nesouhlasím s názorem Aliendrone.
Ukrást obrázek nebo text je totéž, jako ukrást operační systém
nebo jiný program, ev. rohlík, boty nebo kolo v obchodě.

Aliendrone, nezlobte se, ale jako pokřivený pohled nebo
pokřivený žebříček hodnot vnímám ty, které hájí krádeže.

_______________

K odpovedi Annas:
Do Wikipedie může přispívat úplně každý.
Má-li tam člověk založen účet, zveřejní se text hned.
Pokud tam účet nemá, čeká text na schválení.

Já sama Wikipedii používám, poměrně často i jako
zdroj informací. Narazím-li tam na problém či chybu,
opravím ji a teprve po opravě text použiji.

Texty ve Wikipedii navíc bývají dobře ozdrojované, takže
se snadno dá cokoliv z článků ověřit v původních zdrojích.

___________

Zpět k otázce:

Podle mne záleží na tom, co a odkud odpovídající kopíruje.
Dodrží-li autorovy podmínky, nevidím ani já problém v použití cizího
textu → samozřejmě za předpokladu, že řádně uvede jeho autora.

Možná že to takto vnímám i kvůli tomu, že se tu objevuje spousta
nesmyslných odpovědí, v nichž jde o názor odpovídajícího, o názor,
který není správný ani ničím podložen.

Proto je mi milejší (přijde mi v pořádku), pokud
některý uživatel svou odpověď něčím podloží.

orestez

Napsal jsem to do diskuze https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/z-jakeho-duvodu-davate-body-uzivateli-ktery-urazi-jineho-uzivatele-nebo-jeho-otazka-odpoved-urazi-lidske-socialni?_fid=mj33

aliendrone

ivzez >>> V pořádku, nezlobím se. :) Asi jsem to ne zcela jednoznačně vyjádřil, jde o nedorozumění. Však píši, že KRÁST je špatné, nicméně pokud se něco nezměnilo, tak STÁLE platí v ČR presumpce neviny, tedy že příslušné instituce DOKAZUJÍ vinu, nikoliv to, že JÁ musím dokázat svoji nevinu.

Je to jedna z občanských svobod (článek 40, odst. 2 Listiny základních práv a svobod, která JE SOUČÁSTÍ ústavního pořádku ČR) a samotné vynucování si pod jakoukoliv záminkou vzdání se svých občanských svobod NAD RÁMEC ZÁKONA JE V ROZPORU SE ZÁKONEM. (BTW – tohle dokonce potvrdily judikáty EU) Protože nejsem právník a nechci se zamotávat do té jejich víceznačné hatmatilky, napíšu to lidsky po svém – obhajovat zákony NEZÁKONNÝM způsobem je prostě prasárna. Takhle to myslím s těmi prasaty a pokřiveným žebříčkem hodnot. :)