Avatar uživatele
autacek

Z jakého důvodu je zde tolerováno ukradnout jinde a vložit sem odjinud zpracovaný text druhého?

S tím, že je snad omluvou uvést zdroj, kde se to ukradlo, ale nedej Bůh, kdyby někdo, naprosto to stejné, udělal s obrázkem.

Autorství snad jedno a totéž jest, jen při rabování cizích textů si to snad nepřipouštíte?

Upravil/a: annas

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? led, annas, ivzez, Gestas, aliendrone před 2203 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Jde o to, zda je u textu uvedené, že je třeba ke kopírování souhlas. U Wiki je poznámku – citovat zdroj. Někde není uvedené nic.

Občas jsem narazila na několik článků, které jsem nemohla použít, protože kopírování bylo zakázané. Je to např. u některých jazykových zdrojů., slohových prrací, četby, které vypracovávájí studenti.

Nedávno jsem vám vkládala odkaz, že když obrázek stáhnete z Google, může být chráněný licenci, takže musíte jít až k původnímu zdroji, zda je či není povolený. Google zpřísnmil podmínky.

Myslím si, že u odborných dotazů je dobré doložit odkazem, protože se objevují často nepřesné.

U názorů je to jinak. Někdy ale pomohou i informace od odborníků.

Ale není vždy snadné text okopírovat, třeba ve Wiki je dost chyb, takže je lepší ověřit ze více zdrojů-, nebo něco vědět.

Já mám problémy s psaním, takže i když často vím, raději okopíruji, pokud informaci považuji za správnou, abych se vyvarovala překlepů. Druhý důvod – možnost ověření.

Ale máte pravdu, že obrázky se řeší víc, okopírovaný text bez uvedení zdroje málokomu vadí.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
led

Dobrá kritika.
Čím to asi je, že vydávať cudzie za svoje stále vládne? Nie je to chyba aj v nás starších, že takto učíme mládež, našich nasledovníkov, že nežiadame od nich vlastné myslenie?

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
aliendrone

A nevšiml sis, že tahle „podivnost“ je zde normální? Říká se tomu „dvojí metr“ – jak kdy, jak pro koho. :D :D :D

Obecně ale zastávám názor, že se to autorství moc hrotí. Jedna věc je někoho obrat (přivlastnit si něco cizího a OBOHACOVAT se jakýmkoliv způsobem na tom) – to NENÍ správné, druhá je dokazování, že jsem něco neukradl. Ale to ať si prasata vyříkají sama se svým pokřiveným žebříčkem hodnost. ;) :D :D

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ivzez

Možná proto, že s texty nebývají takové problémy jako s obrázky.
Málokdo okopíruje celý článek, tady jsem celý článek viděla jenom jednou.
Autoři textů také častěji umožňují použití textu s podmínkou uvedení zdroje.
Možností je více.

_____

Nesouhlasím s názorem Aliendrone.
Ukrást obrázek nebo text je totéž, jako ukrást operační systém
nebo jiný program, ev. rohlík, boty nebo kolo v obchodě.

Aliendrone, nezlobte se, ale jako pokřivený pohled nebo
pokřivený žebříček hodnot vnímám ty, které hájí krádeže.

_______________

K odpovedi Annas:
Do Wikipedie může přispívat úplně každý.
Má-li tam člověk založen účet, zveřejní se text hned.
Pokud tam účet nemá, čeká text na schválení.

Já sama Wikipedii používám, poměrně často i jako
zdroj informací. Narazím-li tam na problém či chybu,
opravím ji a teprve po opravě text použiji.

Texty ve Wikipedii navíc bývají dobře ozdrojované, takže
se snadno dá cokoliv z článků ověřit v původních zdrojích.

___________

Zpět k otázce:

Podle mne záleží na tom, co a odkud odpovídající kopíruje.
Dodrží-li autorovy podmínky, nevidím ani já problém v použití cizího
textu → samozřejmě za předpokladu, že řádně uvede jeho autora.

Možná že to takto vnímám i kvůli tomu, že se tu objevuje spousta
nesmyslných odpovědí, v nichž jde o názor odpovídajícího, o názor,
který není správný ani ničím podložen.

Proto je mi milejší (přijde mi v pořádku), pokud
některý uživatel svou odpověď něčím podloží.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
orestez

Napsal jsem to do diskuze https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/z-jakeho-duvodu-davate-body-uzivateli-ktery-urazi-jineho-uzivatele-nebo-jeho-otazka-odpoved-urazi-lidske-socialni?_fid=mj33

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
aliendrone

ivzez >>> V pořádku, nezlobím se. :) Asi jsem to ne zcela jednoznačně vyjádřil, jde o nedorozumění. Však píši, že KRÁST je špatné, nicméně pokud se něco nezměnilo, tak STÁLE platí v ČR presumpce neviny, tedy že příslušné instituce DOKAZUJÍ vinu, nikoliv to, že JÁ musím dokázat svoji nevinu.

Je to jedna z občanských svobod (článek 40, odst. 2 Listiny základních práv a svobod, která JE SOUČÁSTÍ ústavního pořádku ČR) a samotné vynucování si pod jakoukoliv záminkou vzdání se svých občanských svobod NAD RÁMEC ZÁKONA JE V ROZPORU SE ZÁKONEM. (BTW – tohle dokonce potvrdily judikáty EU) Protože nejsem právník a nechci se zamotávat do té jejich víceznačné hatmatilky, napíšu to lidsky po svém – obhajovat zákony NEZÁKONNÝM způsobem je prostě prasárna. Takhle to myslím s těmi prasaty a pokřiveným žebříčkem hodnot. :)

před 2202 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek