Avatar uživatele
Zlatý

Z jakého důvodu je u Zeus druhý pád bez Dia? On měl cukrovku nebo jak?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Moje odpověď je v odkazu.
http://www.odpovedi.cz/…

Ještě doplňují další informace.
Zeus byl původně relativně nedůležitý indoevropský bůh jasného nebe, časem splynul s několika jinými bohy a stal se bohem počasí. V této podobě se dostal na Krétu, kde se stal i ochráncem mykénských králů. Tato funkce nejpravděpodobněji vyplynula z jeho původní funkce boha dobrého počasí a jasné oblohy. Pro námořně založenou Krétu mělo počasí velký vliv. V této podobě se dostal do Řecka, kde se stal ochráncem řeckých králů a později i bohem hor.

Podle anglické etymologie
Zeus nejvyšší bůh starých Řeků a mistr ostatními, 1706, z řečtiny, od k základu dewos-"bůh" (cognates: latina deus "bůh", starý Peršan daiva "démon, zlý bůh," Old Church Slavonic deivai, Sanskrit deva-), z kořene * dyeu "se lesknou, zářit;" také kořen slova pro "nebe" a "den" (viz denní ). Bůh-smysl je původně "svítí", ale "ať už jako původně bůh Slunce nebo jako zesvětlovač" není nyní jasné.

http://translate.googleusercon tent.com/…
--
Zeus, nebo „Zeus Pateras", o němž automaticky předpokládáme, že byl mýtickou postavou a ne historickou osobou, získal své jméno z indické verze, "Dyaus Pitar." Dyaus Pitar je příbuzný s egyptským „Ptahem“ a z obou jmen (Pitar a Ptah) vzniklo slovo „páter“ nebo „father“ (angl. otec, pp). „Zeus Pateras", stejně jako Dyaus Pitar znamená „Bůh Otec“, což je velmi starý koncept, který v žádném případě nevznikl s „Ježíšem“ a křesťanstvím. Nikdo si neklade otázku, zda byl Zeus historickou postavou. Dyaus Pitar se v římské mytologii stává „Jupiterem“ a rovněž nepředstavuje skutečnou historickou osobu. V egyptské mytologii je Ptah, Otec, neviditelnou božskou silou a na slunce bylo nahlíženo jako na viditelného zástupce, který na zemi přináší věčný život; tudíž „syn Boha“ je ve skutečnosti „Boží slunce“

http://kopecky.rtyne.net/…
Doplňuji:
Ještě k původo slova - diabetik,, ‘osoba trpící cukrovkou’,Z nlat. diabetes (mellitus)
‘cukrovka’ z ř. diabē̺tēs ‘močová úplavice’ od diabaínō ‘procházím skrz’ (=
moč) z :dia- a baínō ‘jdu, kráčím’.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Je to podobné jako u jména "bolak", druhý pád bez blbce. :-)


Avatar uživatele
Pokročilý

Tato otázka už tu je a je celkem zodpovězená i když by se mohl ještě někdo třeba rozepsat :Zde už je: http://www.odpovedi.cz/…

Jinak s dia výrobky to nemá nic společného :D


Avatar uživatele
Bronzový

To vyplývá z "tajů" starořeckého jazyka. Něco jako je v češtině, když druhý pád od slova "stůl" je "stolu". Zeus s předponou dia- nesouvisí. Ber to jako fakt. Lámat si s tím hlavu a způsobit si tím cukrovku nestojí za to :-)

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3212
Zlatý quentos 1422
Zlatý mosoj 1385
Zlatý Drap 1204
Zlatý Kepler 935
Zlatý led 717
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 663
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.