Putin

Z jakého důvodu je u nás zakázán trest smrti?

(Předem se omlouvám, pokud už zde byla otázka tohoto typu položena) Proč od doby kdy byl zvolen Havel prezidentem jsou tresty smrti zakázány?
Doplňuji:
No přesněji jsem měl na mysli dnešní případ ve škole kolem 10 hodin, vždyť tady se nemůže stát justiční omyl, je to jasný, co provedla ..

Nejlepší odpověď
Fyzik

Jako zásadní argument proti zavedení trestu smrti je, že nelze nikdy vyloučit riziko justičního omylu, tj. že někdo bude odsouzen za čin, který nespáchal.

Další odpovědi
Drap

Z toho důvodu, že byl trest smrti zrušen zákonem.

Agneta

Z důvodů humánních…:D
Už jen když slyším „trest“ – to s trestem nemá nic společného. Delikventa bych „patřičně“ potrestala, že by mu uši odstávaly:DDD,a pak do šedivě deprimujícího kriminálu, aby už nikdy neviděl les, zeleň, zvířata a modré nebe:DDD

zzzzz

Jasné je, že má schízu, takže si myslím, že ji zase neodsoudí, ale pošlou jen do blázince.

Trest smrti je sporný, si představ, že by ho mohl dostat i Kajínek a kolik je v jeho případě pochyb:-((( Proto byl zrušen, proto že pokud by se ten omyl stal, je nenapravitelný:-(((

I když u vrahů dětí mám také občas myšlenky na tento trest, ale pak si vzpomenu na Kájínka a jsem ráda, že je zrušený.

Dochy

tipnul bych, že ve velké míře se na tom podepsala v té době oživená zkušenost z padesátých let…
Osobně jsem také spíše proti. Ty si můžeš myslet, že nemůže nastat justiční omyl. Ale pokud se vrátí trest smrti, nebude se řešit jen u toho jednoho viníka, na kterého myslíš zrovna ty.
A podle všeho i v tomto případě jde spíše o osobu nemocnou, než o zločince. Jestli je možné ji vyléčit je otázka, ale s velkou pravděpodobností není její úmysl vraždit jednoho čecha za druhým, ani přepadat kdekoho jen aby si mohla poříditlepší mobil…

ivzez

Myslíte, že by bylo správné udělit nemocnému člověku trest smrti?
V uvedeném případu je pravděpodobně příčinou činu schizofrenie.

Nebo byste jej udělil těm, kteří umožnili její propuštění
z léčby, aniž by nařídili ambulantní sledování nemocné?

Gami.Pet

To sice nevím, ale jsem ráda, že zde nejsou povoleny..

klumprt

Z filozofického či etického hlediska je každá odpověď dosti subjektivní, záleží ve filozofii odpovídajícího. Podle mě hlavním důvodem je, že stát nemá právo zbavovat člověka života. Není úkolem státu vykonávat mstu.
Další problém je samozřejmě riziko justičního omylu. Ta křivda spočívající v nespravedlivé popravě je naprosto neúnosná a to riziko je příliš velké.

Z legislativního hlediska jde o to, že je zákaz trestu smrti ukotven v Listině základních práv a svobod, která vychází z mezinárodních smluv, k nimž Československo a pak ČR přistoupila. Všimněte si, že v EU a zemích EU blízkých nikde trest smrti není. To s tím tak trochu souvisí.

milablond

Trest smrti neni trest!

ivzez

Souhlasím se Zzzzz,
také jsem ráda, že u nás byl trest smrti zrušen,
přestože v případech, kdy někdo ublíží dětem,
občas smýšlím jinak …